Jowisz będzie widoczny gołym okiem!

i

Autor: Canva

Niesamowite zjawisko na nocnym niebie. Jowisz będzie widoczny gołym okiem!

2022-09-26 9:13

Lubicie patrzyć w gwiazdy? Jeśli tak to już wkrótce będzie okazja, by podziwiać niesamowite i rzadkie zjawisko na nocnym niebie. Zdaniem NASA już wkrótce będziemy mieli najlepszą okazję na obserwację Jowisza od 59 lat. Największa planeta układu słonecznego będzie widoczna gołym okiem! Jak i kiedy obserwować Jowisza? Zapraszamy do artykułu.

Jowisz widoczny gołym okiem - kiedy go obserwować?

Jowisz to piąta w kolejności od Słońca i jednocześnie największa planeta układu słonecznego. Niestety ze względu na olbrzymią odległość od Ziemi bardzo rzadko możemy go obserwować gołym okiem. Zdaniem NASA już wkrótce będziemy mieli najlepszą okazję na jego obserwację od prawie 60 lat. Amerykańska agencja kosmiczna twierdzi, że w najbliższy poniedziałek Jowisz znajdzie się na orbicie w promieniu 367 milionów mil od Ziemi. Oznacza to, że znajdzie się najbliżej nas od 1963 roku. Zwykle średnia odległość między tymi planetami wynosi 600 milionów mil.

Jak twierdzi astrofizyk z NASA Marshall Space Flight Center Adam Kobelski „Poza Księżycem powinien to być jeden z (jeśli nie) najjaśniejszych obiektów na nocnym niebie”.

Jak i kiedy obserwować Jowisza?

26 września zaobserwowanie Jowisza na nocnym niebie powinno być dość łatwe, dzięki położeniu Słońca w czasie jego przejścia najbliżej Ziemi. Jest to związane, z tym że tego dnia Słońce będzie zachodziło w tym samym czasie, kiedy Jowisz pojawi się na wschodnim niebie – co oznacza, że ​​będą w „opozycji”.

Każdy, kto chce podziwiać tą piękną planetę powinien w poniedziałkowy wieczór spoglądać w stronę wschodniego horyzontu. To właśnie tam na niebie powinien znajdować się jasny i stosunkowo dobrze widoczny gołym okiem Jowisz. Jeśli chcecie lepiej przyjrzeć się tej planecie wystarczy użyć lornetki lub teleskopu. Lornetki i teleskopy pozwolą na bardziej szczegółowe oglądanie tej pięknej planety.

Przy odrobinie szczęścia tego dnia zaobserwować będzie można Satelity Galileuszowe, czyli największe księżyce Jowisza: Io, Europę, Ganimedesa i Kallisto. Jeśli macie w domu teleskop, to najczystszy widok planety, uzyskacie z dodatkiem zielonych i niebieskich filtrów. Dzięki nim uzyskacie najlepszy widok Wielkiej Czerwonej Plamy Jowisza i pasm jej warstw chmur. Jeśli tego dnia pogoda nie dopisze, to nie poddawajcie się, bo niezły widok na tę planetę utrzyma się jeszcze przez kilka dni po 26 września.