Wielu panów nie przeprowadza regularnych badań profilaktycznych. Tymczasem choroby układu moczowo-płciowego dotykają co trzeciego mężczyznę – informuje fundusz.
Około 30 proc. mężczyzn choruje lub zachoruje na nowotwory układu moczowo-płciowego w trakcie swojego życia. W rozpoznawaniu i leczeniu nowotworów męskich kluczowa jest rola profilaktyki.
Najczęstszym nowotworem męskim jest rak prostaty. Stanowi 15,5 proc. wszystkich zachorowań, a ten odsetek wciąż rośnie.
Na raka jąder chorują głównie młodzi mężczyźni. 70 proc. zachorowań na ten typ nowotworu występuje u osób między 20. a 39. rokiem życia.
NFZ włącza się w profilaktykę
„Profilaktyka zdrowego mężczyzny” to propozycja funduszu przygotowana w ramach „Środy z Profilaktyką”, a łączy się z listopadową akcją Movember, znaną w Polsce jako Wąsopad.
W każdym wieku należy pamiętać o regularnym samobadaniu jąder. Znaczna część zachorowań dotyczy mężczyzn w wieku 14-35 lat. W 95 proc. przypadków może być całkowicie wyleczalny. Warunkiem jest jego wczesne wykrycie.
Po 40. roku życia warto zacząć regularnie badać prostatę (PSA oraz konsultacja urologiczna). Skierowanie do urologa można otrzymać od lekarza POZ.
Po 60. roku życia raz w roku powinno się zrobić USG jamy brzusznej w celu oceny m.in. nerek i pęcherza moczowego.
Programy zdrowotne
Warto skorzystać z darmowych programów zdrowotnych, tym bardziej, że mężczyźni badają się rzadziej niż kobiety
– Tymczasem od momentu pojawienia się pierwszych komórek rakowych do wystąpienia objawów choroby może upłynąć kilka lat. A to właśnie wykrycie choroby w początkowej fazie rozwoju zwiększa szanse na wyleczenie – mówi Paweł Piróg, dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
– Jednym z programów, który ma ca celu wczesne wykrycie ewentualnych schorzeń jest Profilaktyka 40 PLUS, która w pakiecie dla panów zawiera właśnie badanie w kierunku PSA – dodaje dyr. Piróg.
Z kolei Profilaktyka 40 PLUS to bezpłatne badania profilaktyczne dla wszystkich Polek i Polaków powyżej 40. roku życia. Zestaw badań zależy od płci, stanu zdrowia i stylu życia. Teraz badania mogą ponownie zrobić także te osoby, które już wcześniej korzystały z programu. Program Profilaktyka 40 Plus jest przedłużony do końca czerwca 2024 roku.
Szczegółowe informacje na temat programów można znaleźć na portalu Akademia NFZ oraz na stronie Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
19-latek nielegalnie produkował płyny do e-papierosów. Grożą mu nawet dwa lata odsiadki
Polecany artykuł: