Nazwa tej małej wsi w woj. lubelskim pochodzi od „stromego stoku”. Przylega do niej rezerwat przyrody

2025-07-23 12:58

Na terenie województwa lubelskiego można odnaleźć wiele ciekawych, małych wsi. Takim przykładem będzie jedna z miejscowości z powiatu opolskiego, której nazwa związana jest ze „stromym stokiem”. W jej pobliżu położony jest rezerwat przyrody. Szczegóły poniżej!

Wieś Dobre w woj. lubelskim

i

Autor: Wikimedia/Lukke - Praca własna, CC BY-SA 4.0

Spis treści

  1. Mała wieś w woj. lubelskim z nietypową nazwą
  2. Przy tej wsi na Lubelszczyźnie znajduje się mało znany rezerwat przyrody

Mała wieś w woj. lubelskim z nietypową nazwą

Dobre to niewielka wieś położona na terenie gminy Wilków w powiecie opolskim w województwie lubelskim. Z danych statystycznych z końca 2021 r. wynika, że miejscowość tę zamieszkuje 345 osób. Jej nazwa ma nieoczywistą genezę.

„Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od staropolskiego słowa „debra” oznaczającego stromy stok” – czytamy na oficjalnej stronie internetowej powiatu opolskiego. Nie jest to przypadek, bo miejscowość ta położona jest u podnóża wysokiej skarpy, z której rozpościera się panorama wsi.

W trakcie badań archeologicznych prowadzonych w drugiej połowie XX wieku na terenie wsi odkryto ślady dawnego cmentarzyska i wczesnośredniowiecznej osady. Z kolei w XIX wieku na obszarze miejscowości Dobre znajdował się folwark.

Mieszkańcy wsi wykonali niezwykłe dekoracje w Urzejowicach

Przy tej wsi na Lubelszczyźnie znajduje się mało znany rezerwat przyrody

Współcześnie, główną atrakcją turystyczną we wsi Dobre jest rozpoczynająca się w niej ścieżka przyrodnicza o tej samej nazwie, która prowadzi przez przylegający do miejscowości rezerwat przyrody „Skarpa Dobrska”, który powstał w 1991 r. Łączna długość szlaku Dobre-Podgórze to około 6,5 km. Czemu służy ten mało znany rezerwat?

„Celem ochrony obok wybitnych walorów krajobrazowych, które docenić możemy także z odległej perspektywy, jest zachowanie ciepłolubnych muraw (stok krawędzi ma ekspozycję dosłoneczną – południową) o charakterze stepów ostnicowych i kwietnych, rzadkich w skali Wyżyny Lubelskiej i całego kraju” – czytamy na stronie Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Na terenie rezerwatu można podziwiać wąwozy oraz zaobserwować wiele roślin będących pod ścisłą i częściową ochroną. Są wśród nich między innymi: miłek wiosenny, kosatka kielichowa, wawrzynek wilczełyko czy zawilec wielkokwiatowy. Ze szczytu skarpy rozpościera się panoramiczny widok na okoliczne tereny, w tym przepływającą w pobliżu rzekę Wisłę.

Rozwiąż także nasz quiz: Rozpoznasz miejscowość z woj. lubelskiego po krótkim opisie?

Rozpoznasz miejscowość z woj. lubelskiego po krótkim opisie? Zmierz się z quizem o Lubelszczyźnie
Pytanie 1 z 12
Brejdak, trajtek i przejazdówka. Takie słowa najszybciej usłyszysz będąc w: