Naukowcy z Politechniki Lubelskiej skanują szaty liturgiczne
O pracach naukowców poinformowała w czwartkowym komunikacie Politechnika Lubelska. Prof. Jerzy Montusiewicz z Katedry Informatyki zwrócił uwagę, że wiele szat liturgicznych sięgających przełomu XVII i XVIII wieku jest niedostępnych dla zwiedzających.
„Dzięki digitalizacji możemy pokazywać te zbiory w świecie wirtualnym. Zaletą tego jest możliwość ich obracania, powiększania czy pomniejszania, co pozwala szerokiemu gronu odbiorców na dostęp do niezwykłych detali” – wyjaśnił.
Powiedział, że cyfryzacja ornatów, tunik i kap wykonywana jest w kilku technologiach: skanowanie laserowe przy pomocy naziemnego skanera laserowego, skanowanie w technologii światła strukturalnego (białego i niebieskiego) przy zastosowaniu fotogrametrii i z wykorzystaniem systemu LIDAR.
„Chodzi o uzyskanie jak najlepszego rezultatu. Na przykład wykorzystanie fotogrametrii, czyli serii zdjęć, pozwala algorytmom zbudować model przestrzenny. Przy jednym ornacie jest to około 500 zdjęć z jednego aparatu, a czasami robimy dwoma” – przekazał prof. Montusiewicz.
Ile czasu zajmują prace na digitalizacją szat liturgicznych?
Skanowanie, zależnie od technologii, trwa od kilku minut do kilku godzin. Dotychczas pozyskano ponad 80 GB danych, które wymagają obróbki, aby uzyskać cyfrowe modele 3D skanowanych szat i przeprowadzenia wielu analiz porównawczych tych modeli.
Opracowywane szaty liturgiczne pochodzą z Muzeum Archidiecezjalnego Sztuki Religijnej w Lublinie i z Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Efekty pracy naukowców będzie można zobaczyć na portalu polskiedziedzictwo3d.pl.
Zobacz galerię: