Naukowcy chcą zwrócić Lublin ku przyrodzie. Badacze KUL stworzą model systemu zieleni

i

Autor: Katolicki Uniwersytet Lubelski Naukowcy chcą zwrócić Lublin ku przyrodzie. Badacze KUL stworzą model systemu zieleni

Naukowcy chcą zwrócić Lublin ku przyrodzie. Badacze KUL stworzą model systemu zieleni

2024-08-26 8:41

- System zieleni to coś w rodzaju zielonego Internetu, do którego chcemy podłączyć każdą dzielnicę, osiedle, dom. Wychodząc z domu, powinniśmy mieć zieleń bardzo blisko i powinniśmy móc się przemieszczać pomiędzy terenami zieleni w sposób możliwie komfortowy – mówi dr inż. Jan Kamiński z Katedry Kształtowania i Projektowania Krajobrazu KUL.

- Pokażemy także miejsca kluczowe, które mogą otworzyć zupełnie nowe powiązania. Na przykład przybliżą dzielnicę Tatary i Bronowice do Starego Miasta przez teren dawnego Wielkiego Stawu Królewskiego, który jest wspaniałym zasobem rekreacyjnym i ważnym węzłem ekologicznym, ale obecnie jest też w pewnym sensie barierą - dodaje dr Kamiński. - Obserwujemy także, co dzieje się w innych miastach. Wzorem mogą być projekty i rozwiązania zastosowane w Singapurze (Park Connectors), Hamburgu (Grüne Netz) czy Memphis (Greenprint). Ważne są dla nas również doświadczenia innych miast polskich, m.in. Krakowa i Gdańska.

Tatarzy krymscy w Lublinie, czyli z Jarmarkiem Jagiellońskim wszędzie blisko

W ramach prac zespołu, którym kieruje dr Kamiński powstaną m.in. dwa dokumenty. „Koncepcja systemu zieleni dla Lublina” oraz „Model systemu zieleni dla miast na miarę wyzwań XXI wieku” mają one obejmować rozwiązania przestrzenne, przyrodnicze, rekreacyjne, planistyczne i organizacyjne. Naukowcy w swojej pracy mają się konsultować ze społecznikami, urzędnikami i mieszkańcami, aby zaplanować system zielni, który ma odpowiadać na współczesne potrzeby mieszkańców oraz pełnić funkcje ekologiczne i klimatyczne.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Festiwal Orkiestr Wojskowych – „Zapraszamy do wojska” w Lublinie