Spis treści
- Narodowe Czytanie 2023 w centrum Lublina
- Narodowe Czytanie 2023 w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie
- Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie
- Narodowe Czytanie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Lublinie
Narodowe Czytanie 2023 będzie się odbywać w wielu polskich miastach. W tym roku akcja została zaplanowana na sobotę (9 września). Nie inaczej będzie w Lublinie, gdzie zarówno w centrum miasta, jak i w kilku innych lokalizacjach będzie można usłyszeć fragmenty powieści „Nad Niemnem”, podejmującej tematykę wybuchu powstania styczniowego (w 2023 r. mija 160. rocznica tego wydarzenia). Poza spędzeniem czasu w towarzystwie literatury osoby, które na żywo zechcą uczestniczyć w akcji i przyniosą ze sobą prywatne egzemplarze tej powieści, mogą liczyć na otrzymanie pamiątkowej pieczęci z Narodowego Czytania 2023. Poniżej prezentujemy listę kilku miejsc w Lublinie, w których odbędzie się wielkie wspólne czytanie!
Narodowe Czytanie 2023 w centrum Lublina
W naszym mieście fragmenty „Nad Niemnem” będzie można usłyszeć 9 września w godz. 12-16 w ścisłym centrum miasta, a dokładniej na schodach ratusza (plac Łokietka 1) oraz na Placu Litewskim. W czytaniu wezmą tutaj udział między innymi lokalni politycy, duchowni oraz artyści, a całość zostanie uświetniona występami uczniów lubelskich szkół, którzy na podstawie fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej przygotowali krótkie scenki. Wydarzenie będzie również transmitowane na stronie internetowej Lubelskiego Kuratorium Oświaty (start transmisji o godz. 12).
Narodowe Czytanie 2023 w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie
Fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej zostaną również odczytane w Dworku Kościuszków na obszarze Ogrodu Botanicznego UMCS. Tu w akcję Narodowego Czytania włączą się profesorowie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Politechniki Lubelskiej i Uniwersytetu Medycznego, a także między innymi delegacje z instytucji zajmujących się ochroną środowiska, przedstawiciele części szkół oraz Lubelskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Pojawi się tu również znana finalistka programu „The Voice of Senior” Krystyna Szydłowska. Wydarzenie potrwa w godz. 11-14. Warto również zaznaczyć, że w godz. 10:30-12:30 wstęp do Ogrodu Botanicznego UMCS będzie bezpłatny po podaniu hasła brzmiącego: „Narodowe Czytanie”. Wejście na teren obiektu będzie możliwe od strony ul. Willowej.
Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie
W ramach tegorocznej edycji akcji pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowali premierowy pokaz nagrania z czytania „Nad Niemnem”. Będzie to o tyle wyjątkowe, że zadbali oni o takie szczegóły jak chociażby stroje z epoki, o której traktuje powieść, a całość była nagrywana w Muzeum Wsi Lubelskiej. Seans ten będzie można obejrzeć bez wychodzenia z domu, bo zostanie on udostępniony online (link zostanie podany na Facebooku MBP Lublin). Jeśli jednak chcielibyście go zobaczyć w przestrzeniach biblioteki, to w sobotę o godz. 12 jego projekcja odbędzie się w następujących filiach MBP:
- Bioteka,
- Biblio Lublin,
- Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie,
- Filia nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie,Filia nr 35 Miejskiej Biblioteki Publicznej,
- Biblioteka Felin Filia 36 MBP Lublin,
- Filia nr 38 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie,
- Biblioteka Na Poziomie Filia nr 40 MBP Lublin.
Narodowe Czytanie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Lublinie
Narodowe Czytanie nie ominie także Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. 9 września o godz. 11 na dziedzińcu placówki przy ul. Narutowicza rozpocznie się czytanie fragmentów powieści „Nad Niemnem”. Będą je odczytywać zaproszeni goście, w tym między innymi aktorzy Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie – Wojciech Rusin i Daniel Salman. Z kolei na godz. 12 zaplanowano spektakl „Nad Niemnem”, za który odpowiada „trupa z szafy bibliotecznej”, czyli zespół teatralny, w skład którego wchodzą pracownicy WBP.
Akcja Narodowego Czytania odbywa się pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. Organizowana jest od 2012 r.