Spis treści
- Komu przysługuje emerytura?
- Tyle wynosi najwyższa emerytura w woj. lubelskim 2024
- Ile wynosi najniższa emerytura w woj. lubelskim w 2024 roku?
- Od czego zależy wysokość emerytury?
Komu przysługuje emerytura?
Zgodnie z definicją Głównego Urzędu Statystycznego, emerytura to świadczenie pieniężne, które przysługuje osobie ubezpieczonej, która spełniła warunki „uprawniające do emerytury z ubezpieczenia społecznego”, czyli osiągnęła wiek emerytalny oraz ma „odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy”. Po wypełnieniu powyższych warunków, emerytura wypłacana jest co miesiąc, z reguły do końca życia. Przypomnijmy w tym miejscu, że obecnie wiek emerytalny w Polsce wynosi:
- 60 lat dla kobiet,
- 65 lat dla mężczyzn.
Jak już informowaliśmy, aktualnie do grona najstarszych emerytów, którzy pobierają świadczenie z ZUS w woj. lubelskim należą trzy kobiety, które mają 105 lat. Dodajmy przy tym, że osobom, które ukończyły 100 lat, przysługuje też świadczenie honorowe, które jest wypłacane co miesiąc do końca życia, razem z emeryturą lub rentą. Chcecie wiedzieć, ile wynosi najwyższa, a ile najniższa emerytura wypłacana obecnie przez ZUS w woj. lubelskim? Szczegóły znajdziecie poniżej!
Tyle wynosi najwyższa emerytura w woj. lubelskim 2024
Z najnowszych danych, jakie otrzymaliśmy od lubelskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wynika, że aktualnie (stan na początek sierpnia 2024 r.) najwyższa emerytura, jaką pobiera z ZUS jeden z mieszkańców Lubelszczyzny, opiewa na kwotę blisko 32,9 tys. zł brutto. Świadczenie w takiej wysokości wypłacane jest mężczyźnie, który przepracował ponad 61 lat i na emeryturę przeszedł dopiero po ukończeniu 80. roku życia.
Ile wynosi najniższa emerytura w woj. lubelskim w 2024 roku?
Z kolei, jeśli mowa o najniższej emeryturze, jaka jest wypłacana przez ZUS w woj. lubelskim, to pobiera ją kobieta, która przez całe życie była ubezpieczona tylko przez jeden dzień i to z bardzo niską składką. Teraz jej świadczenie wynosi zaledwie... 2 grosze!
Od czego zależy wysokość emerytury?
– Te dwa bardzo skrajne przykłady dobitnie pokazują jak działa matematyka emerytalna. W naszym systemie emerytura zależy wprost od odprowadzonych składek. Jeśli ktoś odprowadza wysokie składki, nie unika ubezpieczenia, wybiera oskładkowane umowy, pracuje długo i przechodzi na emeryturę w późniejszym wieku, to jego emerytura będzie odpowiednio wysoka – mówi Esce.pl Małgorzata Korba, regionalna rzeczniczka ZUS w woj. lubelskim.
Jak podkreśla, szczególne znaczenie w tej kwestii mają składki odprowadzane w młodości. – Dlatego, że przez kilkadziesiąt lat będą podlegały corocznym waloryzacjom, czyli co roku będą rosły o procentowy wskaźnik. Na przykład w tym roku waloryzacja składek na kontach w ZUS wyniosła prawie 15 procent – wyjaśnia Korba. I dodaje, że na wysokość emerytury ma też wpływ wydłużenie aktywności zawodowej. – Osoba, która przechodzi na emeryturę rok później niż pozwala jej na to powszechny wiek emerytalny, może podwyższyć w ten sposób przyszłe świadczenie średnio o 10 procent – podkreśla.
Przypomnijmy, że świadczenia emerytalne są wypłacane nie tylko przez ZUS, ale także np. przez KRUS czy resortowe zakłady emerytalne MON i MSWiA.
Zobacz także: Chcesz kupić mieszkanie w Lublinie? Przy tych ulicach zapłacisz najmniej!