Największa bitwa średniowieczna na Lubelszczyźnie. Wkrótce znowu będzie można ją zobaczyć

2025-07-10 13:29

„Bitwa nad Bugiem” to rekonstrukcja starcia pierwszego króla Polski - Bolesława Chrobrego z Jarosławem Mądrym z 1018 roku, organizowana w Czumowie. Wydarzenie będzie świętem historii, kultury wczesnego średniowiecza, dawnego rzemiosła i życia codziennego. Na miejscu nie zabraknie atrakcji!

Największa bitwa średniowieczna na Lubelszczyźnie. Wkrótce znowu będzie można ją zobaczyć

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/ rihaij Największa bitwa średniowieczna na Lubelszczyźnie. Wkrótce znowu będzie można ją zobaczyć

Wydarzenie odbędzie się 19 i 20 lipca. Tegoroczną nowością będzie widowisko historyczne w ramach 1000 lecia - koronacji Bolesława Chrobrego, której odwzorowanie odbędzie się w sobotę, a dzień później będzie można zobaczyć bitwę!

Nowością w programie jest widowisko historyczne „Koronacja Bolesława Chrobrego”. Chcemy zaprezentować drogę, którą Bolesław Chrobry przebył, aby sięgnąć po koronę i zostać pierwszym królem Polski. Opowiemy również o tajemnicach władzy monarszej w średniowieczu oraz o tym, jak wyglądały ówczesne ceremonie koronacyjne. Wierzę, że będzie to bardzo interesujące widowisko, zarówno pod względem fabularnym, jak i edukacyjnym. „Bitwa nad Bugiem” to nie tylko rekonstrukcja militarna. To duże wydarzenie, które ukazuje szerszy, kulturowy kontekst funkcjonowania pogranicza polsko-ruskiego w średniowieczu. Staramy się pokazać ludzi, którzy zamieszkiwali ziemie Grodów Czerwieńskich tysiąc lat temu, obszar, który dziś znajduje się na wschodnich rubieżach Lubelszczyzny. Zaprezentujemy ich codzienne życie: co jedli, jak się ubierali, jaką nosili biżuterię. Wszystko po to, by lepiej zrozumieć historię - zachęca Marcin Gapski, zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie.

To już jest czwarta edycja "Bitwy nad Bugiem". 

To jedna z najważniejszych imprez historycznych po tej stronie Wisły. Z każdą kolejną edycją coraz wyraźniej przekonujemy się, że cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem, zarówno wśród odwiedzających, jak i rekonstruktorów. W tym roku do udziału zgłosiło się ponad pół tysiąca rekonstruktorów z całej Polski i z zagranicy. Program, jak zawsze, jest niezwykle bogaty, zarówno pod względem rekonstrukcyjnym, jak i plenerowym. Odbędą się widowiska historyczne, działać będzie obóz historyczny, a także zaplanowaliśmy koncerty i spotkania z wieloma ciekawymi osobami. To świetna okazja, by zaplanować sobie weekend i odwiedzić tę malowniczą krainę nad Bugiem - mówi Bartłomiej Bartecki dyrektor Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Dzięki takim wydarzeniom jeszcze lepiej utrwala się wiedza wśród mieszkańców i gości o takich wydarzeniach. To też sposób na naukę bez czytania książek czy słuchanie lekcji. Bitwa była jedną z wielu w tamtym okresie.

Dla początków Polski miała duże znaczenie. Otworzyła Bolesławowi Chrobremu drogę do Kijowa w 1018 roku. To wydarzenie miało ogromne znaczenie polityczne i militarne. Można by długo opowiadać o kontekście tej wyprawy, o dynastycznych powiązaniach, spiskach i walce o władzę. To temat na długą rozmowę. W każdym razie: była to bitwa duża, ważna i symboliczna. Została zresztą upamiętniona na Grobie Nieznanego Żołnierza jako bitwa pod Wołyniem i uznana za jedną z kluczowych w historii Polski - dodaje dyrektor Bartecki.

Na miejscu nie zabraknie atrakcji! Prócz koronacji i bitwy, będzie można zobaczyć turniejowe starcia wojów, turnieje łucznice, a nawet cały obóz średniowieczny.

Oczywiście nie zabraknie również atrakcji dla publiczności. W obozie nad Bugiem będzie można zobaczyć przy pracy wielu rzemieślników odtwarzających dawne rzemiosła historyczne. Zaplanowaliśmy też widowiskowe zmagania wojów w różnych konkurencjach turniejowych. Kulminacyjnym punktem całego wydarzenia będzie inscenizacja bitwy Bolesława Chrobrego z Jarosławem Mądrym, która odbędzie się w niedzielę o godzinie 14. Historii nie zamierzamy zmieniać, wiadomo, kto tę bitwę wygrał, i to właśnie staramy się wiernie odtworzyć. Ale każda edycja wprowadza coś nowego, jakiś świeży element, więc z pewnością nawet ci, którzy byli z nami wcześniej, zobaczą coś innego. Sama skala wydarzenia robi wrażenie kilkaset osób na polu bitwy, jeźdźcy konni, oddział kilkudziesięciu łuczników. Jest na co popatrzeć - mówi Sławomir Guz, prezes Stowarzyszenia Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej.

W starciu ma wziąć udział również wójt gminy Hrubieszów!

Osobiście także biorę udział w rekonstrukcji. Posiadam własne uzbrojenie z epoki, już odkurzone, stoi gotowe w moim gabinecie. Czekam tylko na krótkie przeszkolenie od kniazia Sławomira przed bitwą i wtedy na pewno stanę w szeregach wojów. Ponadto w tym roku planujemy pierwsze spotkanie z kandydatami z jednej z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy chcą stworzyć własną grupę z epoki przeprawy Bolesława Chrobrego. Planujemy także ubiegać się o środki na wyposażenie tej drużyny. Mam nadzieję, że za dwa lata ci nowi wojowie również wezmą udział w naszej bitwie. Nie ukrywam, że to wydarzenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko wśród mieszkańców gminy Hrubieszów ale także w skali regionalnej, krajowej, a nawet europejskiej. Szacujemy, że przez cały czas trwania wydarzenia obozowisko odwiedzi ponad 10 tysięcy gości - mówi Tomasz Zając wójt gminy Hrubieszów.

Samo miejsce wydarzenia też jest nieprzypadkowe, bo starcie miało miejsce w pobliżu grodziska w Gródku, będącego pozostałością historycznego grodu Wołyń.

Nasza lokalna społeczność naprawdę mocno angażuje się w to wydarzenie. Być może wynika to z tego, że w Polakach wciąż tkwi pewna „rycerska nuta” to poczucie, że w trudnych momentach trzeba chwycić za oręż i stanąć w obronie ojczyzny. To, co dodatkowo dodaje tej rekonstrukcji wyjątkowego klimatu, to fakt, że odbywa się niemal dokładnie w miejscu historycznej przeprawy, nad rzeką Bug, w miejscowości Czumów. Sceneria jest naturalna, niemal dziewicza, brak tam nowoczesnych zabudowań. W połączeniu z historycznym obozowiskiem rekonstruktorów, daje to niesamowite wrażenie. Gdy wchodzi się do obozu lub obserwuje samą bitwę, naprawdę można poczuć, że przenosimy się w czasie - dodaje wójt.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, więcej szczegółów i harmonogram znajdziecie tutaj.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: W Lublinie rozpoczęto 39. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne!

Żęcie w Lublinie, czyli jak się drzewiej żniwowało. W lubelskim skansenie odbyły się żniwa.
Lublin Radio ESKA Google News