W całej Polsce ruszają spotkania informacyjne na temat programów zdrowotnych dla pacjentów. Zainteresowani będą mogli spotkać się ze specjalistami m.in. Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.
Kto może wziąć w nim udział? - To np. pacjenci z chorobami przewlekłymi, którym wydaje się, że wszystkie metody leczenia się skończyły - wyjaśnia Paweł Pinkosz, koordynator Centrum Innowacyjnych Terapii SPSK4.
- Okazuje się, że badanie kliniczne oferuje nowe sposoby leczenia. To nie tylko farmakologia, ale i np. rehabilitacja. Zapraszamy też pacjentów, którym skończyła się możliwość leczenia na NFZ. Proponujemy terapie, które nie są dostępne w Polsce. Czasami są to leki eksperymentalne. Jesteśmy w stanie to zaproponować - dodaje.
Rzetelny przekaz jest ważny, bo wokół nowatorskich badań narosło wiele mitów. - Mity mówią o niejasnych zasadach czy eksperymentach na ludziach. Chcemy z tym walczyć. Pokażemy to podczas webinaru - zaznacza Pinkosz.
Wszystko jest legalne i odbywa się zgodnie ze sztuką lekarską. Jak dodaje ekspert, nic nie dzieje się z dnia na dzień. Samo przygotowanie do badania w szpitalu trwa do pół roku. - A wdrożenie terapii i przygotowanie pacjenta do projektu klinicznego to nawet czas do dwóch lat - słyszymy.
Lekarz na każdym etapie musi wyjaśnić pacjentowi przepisy. - Dopiero, kiedy pacjent podpisze formularz zgody, chory jest włączany do badania klinicznego - mówi koordynator projektu z SPSK4. Inaczej nie jest to zgodne z prawem. Pacjent w każdej chwili z badania możne też zrezygnować, bez żadnych konsekwencji.
Seminarium w formie online w Lublinie odbędzie się 7 września od 18.00 do 19.00. Obowiązują zapisy. Więcej szczegółów na stronie pacjent w badaniach klinicznych.
Projekt realizowany jest dzięki rządowemu programowi edukacyjnemu. Finansuje go Agencja Badań Medycznych.
Polecany artykuł: