Spis treści
- To najdalej wysunięta na wschód gmina w woj. lubelskim
- Atrakcje turystyczne najdalej wysuniętej na wschód gminy w Polsce. Co warto tu zobaczyć?
To najdalej wysunięta na wschód gmina w woj. lubelskim
Najdalej wysuniętą na wschód gminą w woj. lubelskim, a jednocześnie w całym naszym kraju, jest leżąca nad rzeką Bug, na terenie powiatu hrubieszowskiego gmina Horodło. Jej siedzibą jest miejscowość o tej samej nazwie. Gmina ta leży tuż przy granicy z Ukrainą i graniczy z tym państwem na długości około 40 km. To na obszarze tego samorządu znajduje się też najbardziej wysunięty na wschód punkt Polski, czyli wieś Zosin, w której mieści się drogowe przejście graniczne Zosin-Uściług. Na terenie gminy Horodło mieszka obecnie około 5 tys. osób (dane GUS z 2021 r.).
Pierwsze pisane wzmianki na temat Horodła pochodzą z XIII wieku, choć wiadomo, że gród na tym obszarze istniał już wcześniej, bo około X w. Wśród najważniejszych wydarzeń historycznych związanych z tą miejscowością można wyróżnić zawartą w 1413 r. unię horodelską, która umacniała związki polsko-litewskie, wprowadzając m.in. instytucję odrębnego wielkiego księcia litewskiego. W 1454 r. Horodło otrzymało prawa miejskie, które utraciło w 1869 r. w związku z represjami po powstaniu styczniowym.
Atrakcje turystyczne najdalej wysuniętej na wschód gminy w Polsce. Co warto tu zobaczyć?
Gmina Horodło charakteryzuje się rolniczym charakterem i naturalnym, przyrodniczym krajobrazem.
„Na obszarze Gminy zlokalizowany jest częściowo Strzelecki Park Krajobrazowy oraz rezerwat przyrody leśny „Liski”. Park charakteryzuje się ubogą rzeźbą terenu. Rozległe równiny niekiedy tylko urozmaicone są przez nieduże pagórki. Najbardziej wyraźną formą tego obszaru jest rozległa dolina Bugu” – czytamy na oficjalnej stronie internetowej Gminy Horodło.
Poza walorami przyrodniczymi, na obszarze najdalej wysuniętej na wschód gminy w Polsce znajduje się też wiele zabytkowych i atrakcyjnych turystycznie punktów. Co warto tu odwiedzić? Oto przykładowa lista miejsc wartych zobaczenia na terenie gminy Horodło:
- późnobarokowy kościół parafialny pw. św. Jacka i Matki Bożej Różańcowej w Horodle (z XVIII w.), drewniana dzwonnica z XIX w. (z trzema dzwonami), klasycystyczny budynek plebanii z połowy XIX w.,
- kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Horodle,
- cerkiew pw. św. Mikołaja w Horodle,
- Kopiec Unii Horodelskiej,
- kamienne posągi lwów w Horodle,
- Wały Jagiellońskie, czyli pozostałości po dawnym zamku w Horodle,
- zespół dworski w Kopyłowie,
- zespół pałacowy i dawną cerkiew w Strzyżowie,
- zespół dworski w Hrebennem,
- park podworski w Wieniawce.
Zobacz także galerię zdjęć: Poniatowa - w tym mieście w woj. lubelskim leży „Dolina 10. Stawów”
