Ministerstwo Finansów w czwartym kwartale 2022 r. opublikowało wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca w poszczególnych gminach. Na ich wyliczenie pozwoliły dane dotyczące dochodów podatkowych według stanu na 30 czerwca 2022 r. Mają one posłużyć do obliczenia wysokości wpłat samorządów do budżetu państwa w bieżącym, 2023 roku.
W jaki sposób oblicza się wskaźnik dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca w poszczególnych gminach (czyli tzw. wskaźnik G)? Jest on wyliczany poprzez podzielenie kwoty dochodów z podatku za poprzedni rok przez liczbę mieszkańców samorządu. Dochody te obejmują między innymi wpływy z podatków od nieruchomości, osób fizycznych i prawnych, czy podatku rolnego lub leśnego.
Najbiedniejsza gmina w Polsce leży na Lubelszczyźnie
Z danych opublikowanych przez resort finansów i dostępnych obecnie w serwisie samorządowym Polskiej Agencji Prasowej wynika, że najbiedniejszą gminą w województwie lubelskim po raz kolejny jest Potok Górny w powiecie biłgorajskim. W jej przypadku wskaźnik G wynosi 541,25 zł. Jak się okazuje, jest to więc nie tylko najbiedniejszy samorząd w naszym regionie, ale i w całej Polsce.
Jakie gminy znalazły się wśród 10 najbiedniejszych samorządów w woj. lubelskim?
Postanowiliśmy dodatkowo sprawdzić, w jakich jeszcze gminach znajdujących się na Lubelszczyźnie wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca jest najmniejszy. Poniżej przedstawiamy wam zatem listę 10 najbiedniejszych gmin na Lubelszczyźnie:
- Potok Górny – 541,25 zł
- Aleksandrów – 647,15 zł
- Ostrówek – 651,75 zł
- Nowodwór – 666,82 zł
- Serniki – 739,47 zł
- Borki – 747,73 zł
- Goraj – 756,03 zł
- Tuczna – 774,54 zł
- Hanna – 774,99 zł
- Wojcieszków – 783,34 zł
Zobacz także: Trwa protest rolników. Policja pilnuje torów przed protestującymi
Jeśli jesteście ciekawi, jakie gminy z Lubelszczyzny znalazły się natomiast wśród 10 najbogatszych samorządów w naszym regionie, to przeczytajcie poniższy artykuł:
Polecany artykuł: