Zacznijmy od faktów. Od 1998 roku wilki w całym kraju znajdują się pod ochroną. Wilk często może być mylony z psem lub lisem. Jak go rozpoznać? Uszy wilka zazwyczaj nie są wielkie, ale wyprostowane i trójkątne. Ogon wilka zazwyczaj skierowany jest ku ziemi. Dla porównania, psa możemy rozpoznać po tym, że jego ogon najczęściej jest skierowany ku górze.
Co istotne, wilki to bardzo płochliwe ssaki, które unikają kontaktu z człowiekiem. Choć zdaniem niektórych weterynarzy w Polsce w ostatnich latach wilki są „bliskie” ludziom. Dlaczego? Według naszych ustaleń wilki mogą się „krzyżować” z psami. W efekcie często można ich spotkać w bliskiej odległości od np. gospodarstw rolnych.
ZOBACZ TAKŻE: Julia Szeremeta z woj. lubelskiego zawalczy w finale Igrzysk Olimpijskich 2024!
Gmina ostrzega
7 sierpnia gmina Wojcieszków (powiat łukowski) zaalarmowała mieszkańców o obecności wilków. - Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności! - czytamy w mediach społecznościowych gminy. I dodają: - Wilki to zwierzęta płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem. Pamiętajmy jednak, że są to zwierzęta dzikie i w przypadku napotkania wilka należy spokojnie się oddalić. W Polsce wilki znajdują się pod ochroną, a ich odstrzał jest zabroniony!
Władze gminy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności oraz przestrzeganie zasad:
- Nie dokarmiaj wilków
- Zabezpieczaj zwierzęta domowe, psy w pomieszczeniu lub w kojcu
- Na terenie posesji oraz podczas pobytu w lesie nie pozostawiaj niezabezpieczonej żywności lub jej resztek
- Zabezpieczaj pojemniki na odpady kompostowane oraz komunalne
- Nie dotykaj napotkanego w lesie szczenięcia wilka, nie zabieraj go do domu
- Zabezpieczaj zwierzęta gospodarskie