GALERIA

Na Podzamczu w Lublinie ma powstać centrum nauki? „To ma być wizytówka miasta!”

Po otwarciu dworca metropolitalnego w Lublinie pojawiło się bardzo ważne pytanie – jak zagospodarować teren po „starym PKS”? Ze względu na dobrą lokalizację, mnożą się pomysły na zagospodarowanie tego miejsca. Podczas Międzynarodowego Kongresu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie władze miasta będą dyskutować, czy w tym miejscu powinno powstać centrum nauki.

Nie palmiarnia, nie parking, to może centrum nauki?

Jakiś czas temu pytaliśmy naszych Czytelników, o to, jak powinien zostać zagospodarowany teren dawnego dworca PKS na lubelskich Podzamczu. Pojawiało się wiele ciekawych propozycji, jak park, palmiarnia, czy muzeum w budynku dawnego dworca. Jak się okazuje, wśród najpoważniejszych kandydatów na to miejsce jest lubelskie centrum nauki, które miałoby się nazywać „Eksploratorium Marii Curie”.

- To ma być inwestycja za co najmniej 300 mln złotych - mówi prof. Jan Pomorski, przewodniczący Komitetu ds. Obchodów 80-lecia UMCS.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie

O takiej inwestycji mówi się już od lat. Do pomysłu wrócił teraz UMCS. Przedstawił go podczas konferencji prasowej poświęconej obchodom 80. rocznicy powstania uniwersytetu. Rozmowy mają być kontynuowane na Międzynarodowym Kongresie Marii Curie-Skłodowskiej „Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja” w Lublinie, gdzie będzie zaprezentowany awatar polskiej słynnej naukowczyni.

- W sprawie Eksploratorium Marii Curie-Skłodowskiej jesteśmy na wstępnym etapie rozmów zarówno z UMCS, jak i z Urzędem Marszałkowskim. Przed nami pierwszy krok, czyli podpisanie listu intencyjnego. Opracowanie wizji rozwoju i nowego zagospodarowania przestrzeni Podzamcza wymaga szerokiej i wielobranżowej współpracy wielu jednostek – mówi nam Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego ratusza.

List intencyjny w sprawie realizacji projektu mają podpisać 22 października: rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski, marszałek woj. lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Centrum Nauki w Lublinie? Takie są plany!

Na razie jeszcze nie wiadomo skąd znajdą się fundusze na tak dużą inwestycję. Plany są jednak ogromne, a bryła budynku ma być słynna na całym świecie.

- Obecnie Lublin przede wszystkim kojarzy się zamkiem, ale liczę, że dzięki nowemu projektowi to się zmieni. Chcemy, żeby to była międzynarodową atrakcją, która będzie ściągać do nas turystów z całego świata. To ma być wizytówka miasta! – mówi prof. Pomorski.

Lublin w 2029 roku zostanie  Europejską Stolicą Kultury, więc pojawienie się takiej nowej atrakcji w mieście mogłoby okazać się strzałem w dziesiątkę! Na razie wstępny plan jest jednak taki, aby centrum nauki powstało do 2030 roku.

Profesor Pomorski zdradza nam, że jest pomysł, aby lubelskie centrum nauki wyprzedzało swój warszawski odpowiednik. Ma być nowocześniej, więcej i lepiej. Wstępne plany są takie, aby skupić się na tematyce na sztucznej inteligencji. Co ciekawe, wśród pomysłów jest, aby to awatar Marii Curie Skłodowskiej pomagał zdobywać uczniom wiedzę.

Na razie wszystko jest na etapie konceptualizacji wizji, szukania funduszy itp:

- Teren ten posiada obowiązujące zapisy planu miejscowego, po dalszych analizach zapadnie decyzja co do zakresu jego ewentualnych zmian. Obowiązujący plan dla rejonu Podzamcza wyznaczył w rejonie dworca autobusowego trzy kwartały zabudowy o funkcji usługowej i jeden kwartał o funkcji usługowej oraz handlu. Zakres funkcji dla każdego terenu określony został z osobna – mówi Góźdź.

Teren dworca jest w rękach samorządu województwa. Na razie korzysta z niego kilku przewoźników, nadal jest tam targ. Wkrótce jednak ten teren może się zmienić. Poszliśmy na teren „dawnego dworca” z aparatem, aby zobaczyć, jak wygląda tam teren kilka miesięcy od otwarcia „nowego dworca”.

Koniecznie zobaczcie!

Zobacz także: Palmiarnia czy muzeum? Sprawdź, pomysły lublinian na Dworzec PKS i targ przy ul. Ruskiej