Projekt jest wynikiem współpracy wszystkich publicznych uczelni Lublina: Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Kolejna inicjatywa wychodząca naprzeciw, tak naprawdę, społeczeństwu — głównie młodym ludziom, potencjalnym kandydatom na studia na wszystkie uczelnie lubelskie. Tą propozycją jest edukacyjny autobus Edubus — autobus, który udało się pozyskać dzięki wspólnym wysiłkom i wspólnemu projektowi w ramach Związku Uczelni Lublina, właśnie na promocję i zachętę do studiowania w mieście Lublin. Cieszę się, że po latach starań udało się tę inicjatywę sfinalizować. Mamy pierwsze spotkanie w Zespole Szkół Elektronicznych na Wojciechowskiej w Lublinie — pierwsze, ale oczywiście rozpoczynające cały cykl spotkań edukacyjnych z młodzieżą - podkreśla profesor Radosław Dobrowolski rektor UMCS.
Zasięg autobusu wynosi 350 km z możliwością mobilnego dotankowania.
Chcielibyśmy najpierw rozpocząć od naszego regionu, a potem myśleć o dalszej perspektywie. Dziś zaczynamy przyjmować zapisy szkół, które chciałyby zaprosić zeroemisyjny autobus wodorowy do siebie. Tak więc ciężko na razie mówić o trasie, ponieważ wszystko będziemy planować z jednomiesięcznym wyprzedzeniem. Na razie podpisaliśmy porozumienie do końca 2025 roku, ale Magnificencje Rektorzy — za co im bardzo serdecznie dziękuję — myślą o szerokiej perspektywie co najmniej do końca 2028 roku - mówi Dariusz Gaweł, koordynator Związku Uczelni Lubelskich.
"To takie mobilne małe Muzeum Kopernika."
Lubelski Urząd Marszałkowski włączył się do tego wspaniałego projektu — takiego mobilnego, małego Kopernika. Cieszy nas, że akademicki Lublin jest razem. Nawet jego hasło: "Akademicki Lublin gramy razem". To cieszy, bo razem można zawsze łatwiej zwyciężyć — i zwyciężamy właśnie w tej, może nie walce, ale rywalizacji, jeżeli chodzi o innowacyjność, nowoczesność i nowe technologie - mówi Zbigniew Wojciechowski radny województwa lubelskiego.
Edubus jest pierwszym tego typu projektem w Polsce.
Chodzi o to, żeby młodzież, która się kształci w szkołach średnich, czy jeszcze wcześniej — podstawowych — mogła się zaszczepić jakimś bakcylem, czy to nauki, czy studiowania i tym samym — żeby ci młodzi ludzie zostawali tutaj, na Lubelszczyźnie. Kształcili się, pracowali i budowali naszą przyszłość - mówi Tomasz Fulara zastępca prezydenta Lublina.
Zapisy dla szkół zainteresowanych wizytą Edubusa już się rozpoczęły. Szczegóły znajdziecie tutaj.
Zobacz także naszą galerię zdjęć: „Zielony zakątek” w Lublinie. To pierwszy ogród społeczny w mieście
