Cmentarzy przy ul. Lipowej. Najstarsza lubelska nekropolia
- Powstanie cmentarza wiąże się z zarządzeniem Komisji Policji Obojga Narodów z 1792 r. nakazującym przeniesienie przepełnionych cmentarzy przykościelnych poza miasto. Jako lokalizację wybrano odkupione od sióstr brygidek grunty na zachodnich obrzeżach miasta – czytamy na stronie miasta.
Wówczas teren obsadzono lipami, dlatego też cmentarz zaczęto nazywać „Pod lipkami” lub „Lipki”. Stąd też nazwa ulicy w tej części miasta.
- Zespół cmentarny składa się z części rzymskokatolickiej, prawosławnej, ewangelickiej oraz najmłodszej – wojskowej. Spoczywa tu wiele zasłużonych dla miasta i kraju postaci, m. in. Hieronim Łopaciński, Idzi Radziszewski, Karol Rudolf Vetter, Emil Plage czy rodzina Hessów – informuje miasto.
„Była to pierwsza wytwórnia lotnicza”
Na cmentarzu przy Lipowej znajduje się m.in. grób Teofila Laśkiewicza, który od 1900 roku był współwłaścicielem Zakładów Mechanicznych E. Plage i T. Laśkiewicz.
- Zakłady produkowały kotły parowe, urządzenia dla gorzelni, cukrowni, browarów. Po I wojnie światowej uruchomiono dział lotniczy i budowano samoloty wojskowe, pasażerskie, sportowe i szkolne. Była to pierwsza w Polsce wytwórnia lotnicza – możemy przeczytać przed grobem.
„Zakłady Vettera należały do największych tego typu fabryk na Lubelszczyźnie”
Karol Vetter urodził się w 1810 roku w Poznaniu. Do naszego regionu przybył 25 lat później. - Dziewięć lat później przeniósł się do Lublina, gdzie w budynkach zakupionych po Klasztorze Reformatów przy ul. Bernardyńskiej uruchomił destylarnię wódek, a niedługo potem browar. Jako pierwszy w Polsce produkował piwo bawarskie – czytamy przy grobie.
Moritz, Vetter, Plage i Laśkiewicz. Tak wyglądają groby znanych osób na najstarszym cmentarzu w Lublinie