Adam Bodnar

i

Autor: PAP/Szymon Pulcyn

polityka

Minister Bodnar podpisał ważny dokument. „Przełomowy krok”

2024-01-05 18:22

Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Adam Bodnar poinformował w piątek, że podpisał dokumenty o przystąpieniu Polski do Prokuratury Europejskiej. –„Przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej to przełomowy krok dla polskiego wymiaru sprawiedliwości” – podkreślił Bodnar.

Szef MS wskazywał, że przystąpienie do Prokuratury Europejskiej wynika z mechanizmu wzmocnionej współpracy, co oznacza, że w tej sprawie nie są wymagane zmiany legislacyjne, tylko decyzja rządu.

Bodnar przypomniał, że już pierwszego dnia swojego urzędowania złożył wniosek do premiera Donalda Tuska o przystąpienie do Prokuratury Europejskiej. Następnie Rada Ministrów upoważniła go do złożenia dokumentów notyfikacyjnych; stanowisko wyraziły też sejmowa i senacka komisja ds. UE. Jak mówił, Komisja Europejska ma teraz cztery miesiące na uznanie notyfikacji lub zgłoszenie zastrzeżeń.

– Myślę, że tych zastrzeżeń nie będzie – powiedział Bodnar.

Podkreślił, że przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej to „przełomowy krok dla polskiego wymiaru sprawiedliwości, dla Prokuratury”.

Miejmy nadzieję, że za jakiś czas będziemy widzieli, jakie są bardzo konkretne, bezpośrednie konsekwencje funkcjonowania Prokuratury Europejskiej – zaznaczył.

Bodnar przypomniał, że Prokuratura Europejska zaczęła prowadzić działalność w 2021 r. Przekazał, że obecnie w tym mechanizmie uczestniczą 22 państwa. Po przystąpieniu Polski będzie ich 23.

Minister zaznaczył, że siedziba urzędu prokuratora europejskiego znajduje się w Luksemburgu.

Struktura wygląda w ten sposób, że tam, w Luksemburgu, znajdują się prokuratorzy europejscy, osoby, które są szczególnie wybrane do tego, aby sprawować nadzór nad różnymi postępowaniami, które są prowadzone w poszczególnych państwach członkowskich. To, co będzie naszym zadaniem, to dokonać wyboru tego właśnie prokuratora europejskiego z Polski – powiedział.

Wskazał, że „to musi być polski sędzia, polski prokurator, który przejdzie przez całą transparentną procedurę wyboru na stanowisko tego prokuratora europejskiego, później wyjedzie, będzie prowadził swoją działalność w Luksemburgu”.

Czyli na przykład jeżeli będzie duża sprawa dotycząca oszustwa VAT-owskiego, która przekracza granice kraju, gdzie te karuzele VAT-owskie wiążą się z tym, że te przepływy następują pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi, to po to będzie Prokuratura Europejska, by takie sprawy prowadzić na skalę ogólnoeuropejską, a nie tylko w poszczególnych państwach członkowskich – podkreślił Bodnar.

W tej kwestii wypowiedział się również minister ds. Unii Europejskiej Adam Szłapka. Jak podkreślił, przystąpienie do Prokuratury Europejskiej „to ważny akt ze strony Polski, gdyż pokazuje symbolicznie, jak ważna jest dla naszego kraju i dla polskiego rządu kwestia praworządności”.

Jest to także sygnał pokazujący to, że my chcemy, by kwestie praworządności były priorytetem. To, co się działo w ciągu ostatnich ośmiu lat, jeśli chodzi o kwestie praworządnościowe, że wobec Polski rozpoczęła się procedura z art. 7, że były widoczne naruszania art. 2, bardzo mocno osłabiało naszą pozycję wewnątrz UE i niosło ze sobą wymierne koszty. W związku z tym chcemy tym aktem jednoznacznie pokazać, jak ważna jest dla nas praworządność i że będziemy się na tym bardzo mocno skupiać; także po to, aby nasza pozycja w UE była mocniejsza, a przede wszystkim po to, aby nasi obywatele mieli poczucie, że są bezpieczni, że Polska jest praworządnym krajem – podkreślił minister ds. UE.

Zobacz zdjęcia: W woj. lubelskim jest trzech nowych burmistrzów. Te miejscowości uzyskały status miast!

Prof. J. Flis: PiS wyszedł na tym jak Zabłocki na mydle | DUDEK O POLITYCE