- Powodem braku przydatności wody do spożycia przez ludzi dostarczanej przez wodociąg Góra Puławska są wyniki badań próbek wody przeprowadzonych w ramach kontroli wewnętrznej – poinformowała w piątek rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie Agnieszka Dados.
Chodzi o przekroczenia zawartości w wodzie Escherichia coli, bakterii z grupy coli oraz enterokoków, co stwarza zagrożenie dla ludzi.
- Obecnie woda nadaje się jedynie do celów sanitarnych, takich jak spłukiwanie toalet – podkreśliła.
Przywrócenie przydatności wody do spożycia będzie możliwe dopiero po uzyskaniu pozytywnych wyników badań, potwierdzających brak zanieczyszczeń mikrobiologicznych.
W komunikacie na stronie internetowej, władze gminy Puławy podkreśliły, że nie są to bakterie legionelli. Podkreślono, że obecnie woda nie nadaje się m.in. do picia, przygotowywania posiłków, mycia naczyń, owoców i warzyw oraz utrzymania higieny osobistej.
- Woda z wodociągu nadaje się wyłącznie do spłukiwania toalet – zaznaczono.
Jak podano, Grupa Utrzymania i Eksploatacji Wodociągów i Kanalizacji jest w trakcie dezynfekcji urządzeń i sieci wodociągowej z ujęcia wody w Górze Puławskiej, środkami na bazie chloru.
Wodociąg zbiorowego zaopatrzenia w wodę w Górze Puławskiej zaopatruje w wodę ok. 8,3 mieszkańców następujących miejscowości z gm. Puławy:
- Anielin,
- Bronowice,
- Dobrosławów,
- Góra Puławska,
- Góra Puławska-Kolonia,
- Janów,
- Jaroszyn,
- Kajetanów,
- Klikawa,
- Kochanów,
- Kowala,
- Leokadiów,
- Łęka,
- Opatkowice,
- Pachnowola,
- Piskorów,
- Polesie,
- Sadłowice,
- Smogorzów,
- Sosnów,
- Tomaszów,
- Zarzecze.
Zobacz także: Zerwane dachy, pożary i połamane drzewa. Tak minęła burzowa noc w woj. lubelskim