IPITEX - Jedno z największych wydarzeń w Tajlandii
Od 19 maja 1994 roku Tajlandia hucznie świętuje dzień 2 lutego. Jest on bowiem Dniem Wynalazców w Tajlandii, aby upamiętnić wynalezienie przez Króla Bhumibola Adulyadeja, Ojca Tajskiego Wynalazku „Napowietrzacza powierzchniowego o niskiej prędkości”.
Z tej okazji powstał międzynarodowy pawilon prezentujący potencjał oraz innowacyjność międzynarodowych wynalazców i innowatorów. Targi odbyły się w Bangkoku w dniach 2-6 lutego.
Złoto za wynalazek naukowców z KUL
- Katolicki Uniwersytet Lubelski zgłosił do rywalizacji odkrycie naukowców z Instytutu Nauk Biologicznych. Był nim „Preparat przeciwbakteryjny pochodzenia naturalnego, zastosowanie oraz sposób jego wytwarzania”, który w grudniu ubiegłego roku został opatentowany w Polsce – informuje Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL.
Autorami wynalazku są: dr hab. Maciej Masłyk, prof. KUL, dr hab Konrad Kubiński, prof. KUL, dr hab. Monika Janeczko oraz dr hab. Oleg Demchuk, prof. KUL.
Jaki wynalazek został doceniony złotem? Chodzi o ekstrakt z opadłych liści drzew, który z uwagi na działanie antybakteryjne może być wykorzystywany jako suplement diety oraz kosmetyk o zwiększonym działaniu leczniczym, a nawet jako środek wspomagający działanie standardowych antybiotyków.
Badania wyżej wymienionych naukowców wykazały, że preparat najsilniej hamuje wzrost bakterii z rodzaju gronkowiec. - To nie tylko ogromny sukces naukowców z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ale także potwierdzenie, że polska i lubelska myśl technologiczna jest doceniana na świecie – mówi Patrycja Figiel-Syroka z Centrum Komercjalizacji Nauki KUL.
Podczas tegorocznych targów zespoły z Polski zdobyły łącznie 11 złotych medali, cztery srebrne, dwa brązowe oraz nagrody specjalne delegacji zagranicznych.