W tym roku mieszkańców i mieszkanki Lublina czekają zmiany. Po zeszłorocznych konsultacjach zwiększono kwoty na projekty dzielnicowe z 350 tys. do 400 tys. zł. Jeszcze bardziej kompetentny ma być zespół oceniający projekty. Teraz będzie mógł on zmienić kategorię zgłoszonego projektu z dzielnicowego na ogólnomiejski, na wniosek właściwej terytorialnie rady dzielnicy.
– Najważniejszym elementem budżetu jest współdziałanie i dialog towarzyszący przygotowywaniu projektów, głosowaniu i ich realizacji – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, wiceprezydentka Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.
To, co niezmienne i stałe do dwie kategorie: projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie. – Pierwsze to takie, które w sposób szczególny służą mieszkańcom i mieszkankom danej dzielnicy. Mogą mieć charakter wyłącznie infrastrukturalny, a więc dotyczyć budowy, przebudowy czy remontu – wyjaśnia Anna Machocka, koordynatorka programu w Lublinie.
Projekty ogólnomiejskie skupiają się z kolei na potrzebach mieszkańców więcej niż jednej dzielnicy. Dzielą się na nieinwestycyjne, tzw. miękkie (dotyczą np. organizacji wydarzeń kulturalnych, sportowych czy animacji społecznej) oraz inwestycyjne, tzw. twarde (wykraczające poza obszar jednej dzielnicy).
Pomysły można składać przez formularz online , za pośrednictwem platformy ePUAP lub tradycyjnie, na papierowych formularzach, w Biurach Obsługi Mieszkańców.
W tym roku na lublinian i lublinianki czekają pomoce, to m.in. cennik miejski. – Dokument zwiera ceny najpopularniejszych usług i rzeczy potrzebnych w trakcie pisania projektu. Dowiemy się, ile np. kosztuje ławka, ale też godzina zajęć w domu kultury – tłumaczy Machocka.
Ponadto wszystkie osoby, które chcą napisać projekt, mogą dzwonić w dni powszednie, od 8.00 do 15.00, pod nr 81 466 1900.
Więcej szczegółów na stronie lubelskiego budżetu obywatelskiego.
Polecany artykuł: