Spis treści
- Kazimierz Dolny – górski klimat po lubelsku
- Turystyka w ogólnopolskim wydaniu
- Artystyczne miasteczko nad Wisłą
Kazimierz Dolny – górski klimat po lubelsku
Choć może wydawać się to dziwne, ale podróżując do miasteczka położonego w powiecie puławskim możemy odnieść wrażenie, że znajdujemy się na południu Polski. Dowodem na to jest urozmaicenie terenu, no i przede wszystkim architektura budynków. A te nawiązują iście do góralskich klimatów.
- To taki lubelski klimat górski. Przyjechałem od strony Nałęczowa i faktycznie, po przejechaniu 50 km czuć ten „górski” klimat w lubelskim wydaniu – przyznaje pan Wojciech, którego spotkaliśmy w poniedziałek w Kazimierzu Dolnym.
Turystyka w ogólnopolskim wydaniu
By udowodnić fakt, iż do Kazimierza Dolnego przyjeżdżają turyści z całego kraju, w poniedziałek (11 listopada) wybraliśmy się w podróż do malowniczego – choć bardzo mglistego – miasteczka nad Wisłą.
Faktem, że to miasto cieszy się zainteresowaniem turystów z całej Polskich, niech będą tablice rejestracyjne aut, które spotkaliśmy podróżując po zakamarkach tego miasta: północ, południe, wschód, zachód. Z tych rejonów kraju przyjechały auta do Kazimierza Dolnego!
Jak się prezentuje miasteczko w mglistej i jesiennej odsłonie? Zobacz koniecznie te zdjęcia!
Artystyczne miasteczko nad Wisłą
Pierwsze skojarzenie z Kazimierzem Dolnym? Miasto artystów. Dlaczego?
- Tu, w małomiasteczkowej scenerii, dzieją się czasem rzeczy wielkie, nietuzinkowe i zaskakujące. Wydarzenia godne najznakomitszych scen, koncerty zapadające w pamięć, wernisaże sław malarskich, spotkania literackie, warsztaty, plenery artystyczne, happeningi „okraszone” niekończącymi się wieczornymi pogawędkami o tym co ważne i nieważne, co boli, cieszy lub zachwyca. O tym, co ludzkie – czytamy na stronie internetowej miasta.
W skrócie? Kazimierz Dolny jest miastem festiwali artystycznych. Można napisać że miasteczko oddalone od Lublina o około 50 km jest znane przede wszystkim z Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”. Swoją sławę zawdzięcza również m.in. Wakacyjnemu Festiwalowi Organowemu w kościele farnym jak i Kapel i Śpiewaków Ludowych. Do tego należy dołączyć popularne „Kazimiernikejszyn”.
- To wizytówki bogatej tradycji kulturalnej miasta i regionu. „Kazimierska Konfraternia Sztuki” zrzeszająca kilkudziesięciu artystów zamieszkujących miasteczko bądź na co dzień z nim związanych - to kolejny dowód ciągłości artystycznej tradycji tego miejsca, porównywanego do osławionych kolonii malarskich Francji czy Włoch – informuje miasto.