Klimatyczny skwer w centrum Lublina
Skwer im. bł. ks. Antoniego Zawistowskiego położony jest na terenie Starego Miasta w Lublinie, pomiędzy ul. Misjonarską a ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego (to fragment dawnej ul. Zamojskiej). W ramach prac, jakie zostały przeprowadzone na tym obszarze ze środków z Zielonego Budżetu, pod koniec 2022 r. ta zielona przestrzeń w centrum stolicy woj. lubelskiego zyskała nowy wygląd. Roboty te objęły:
- wykonanie nowych alejek i trawników,
- nowe nasadzenia (m.in. barwinki i hortensje),
- zamontowanie elementów małej architektury, w tym pięciu stylizowanych ławek z oparciami oraz drewnianej pergoli.
„Na skwerze zaprojektowano także nowy układ alejek z ciemnobrązowego bruku. Istniejące schody zastąpione nowymi granitowymi stopnicami oraz alejką z nawierzchni przepuszczalnej. Pozostawiono zabytkową alejkę z płyt kamiennych prowadzącą do budynku przy ul. Wyszyńskiego 4” – informowało wtedy biuro prasowe Urzędu Miasta Lublin.
Koszt całości tych prac wyniósł blisko 200 tys. zł.
Kim jest bł. ks. Antoni Zawistowski, patron skweru w centrum Lublina?
Wspomniany klimatyczny lubelski skwer nosi imię bł. ks. Antoniego Zawistowskiego od 2014 r. Kim zatem była ta postać? Ks. Antoni Zawistowski urodził się w 1882 r. w Święcku-Strumianach na Podlasiu. Był cenionym spowiednikiem i kaznodzieją-rekolekcjonistą, związanym z lubelskim seminarium duchownym, a w latach 1918-1929 pełnił funkcję jego wicerektora.
Gdy wybuchła II wojna światowa, trafił do więzienia na Zamku Lubelskim. Niemiecki sąd najpierw skazał go na karę śmierci za organizowanie zbrojnego oporu, jednak później wyrok ten zamieniono na dożywotnie więzienie. Na początku grudnia 1939 r. ks. Antoni Zawistowski został przewieziony do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, a kilka dni później do kolejnego – KL Dachau, gdzie był wielokrotnie torturowany. Mimo to, przebywając tam starał się dawać nadzieję współwięźniom, którzy zapamiętali go między innymi z takich słów: „Jesteśmy tu za wiarę, Kościół i Ojczyznę; za tę sprawę świadomie oddajemy życie…”.
Ks. Antoni Zawistowski zmarł 4 czerwca 1942 r. w KL Dachau, w wyniku dotkliwego pobicia przez blokowego. Ciało duchownego spalono w obozowym krematorium. W 1999 r. został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II, dołączając tym samym do grona 108 polskich męczenników II wojny światowej.