Dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie Katarzyna Mieczkowska powiedziała PAP, że część spośród blisko 200 eksponatów nigdy nie była prezentowana. Jak poinformowała, uczestnicy wystawy poznają egipskie wierzenia, obyczaje, dowiedzą się, jak funkcjonowało państwo i jak wyglądało codzienne życie mieszkańców. Wystawie przeznaczonej w dużej mierze dla dzieci i młodzieży towarzyszyć będzie bogaty cykl wykładów, pokazów filmów i innych wydarzeń o charakterze edukacyjnym.
Wśród najcenniejszych prezentowanych zabytków wskazał glinianą pieczęć w kształcie skarabeusza z głową sfinksa.
- Wizualnie robi wrażenie. Nie ma takiego drugiego zabytku w Polsce - powiedział dodając, że na pieczęci widnieją imiona faraona Setiego I, który władał Dolnym i Górnym Egiptem 3 tys. lat temu, a jego sławnym synem był faraon Ramzes II.
Jak powiedział, zaprezentowane zostaną pokryte hieroglifami i kolorowymi ilustracjami trzy arkusze Księgi Umarłych piastunki Bakai sprzed 3,5 tys. lat.
- Księga Umarłych była jednym z najważniejszych elementów wyposażenia grobowego umieszczanych w sarkofagu. Zawiera wybrane zaklęcia z ogólnego zbioru - ok. 200 - które miały ułatwić zmarłemu przejście drogi w zaświatach i zapewnić mu bezpieczny pobyt oraz ilustracje przedstawiające drogę zmarłej po śmierci - wyjaśnił.
Zdaniem kuratora, duże wrażenie na widzach może zrobić liczący 3,5 tys. lat fragment bloku z imionami Totmesa III, który odnalazła misja polskich archeologów pod kierownictwem prof. Kazimierza Michałowskiego.
Natomiast pojęcie o życiu codziennym sprzed kilku tysięcy lat mogą dać alabastrowe naczynia na kosmetyki sprzed 4 tys. lat.
- W naczyniach odnaleziono pozostałości kohlu, barwnika, którym Egipcjanie i Egipcjanki przyciemniali sobie powieki, rzęsy i malowali charakterystyczne „oko Horusa” - przypomniał Drewniak.
Przyjmuje się, dodał, że kohl miał też chronić powieki przed słońcem. Uzupełniając stwierdził, że eksponaty wypożyczono z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.
Jak podał, muzealnicy są na półmetku budowy aranżacji wystawy, która przeniesie widza do starożytnego grobowca.
- Będziemy poruszać się w krętych korytarzach, salkach, będziemy błądzić i odkrywać zabytki, którym towarzyszyć będą grafiki wykonane na podstawie wzorów z dawnych grobowców i świątyń - powiedział PAP kurator.
Zastrzegł, że twórcy wystawy starają się umieścić w niej jak najmniej ścian tekstu.
- Są jedynie podpisy do zabytków i grafik, bez dłuższych opowieści - powiedział dodając, że uzupełnieniem ekspozycji będą audioprzewodniki dla dorosłych i dzieci, za pośrednictwem których widzowie usłyszą o historii starożytnego Egiptu, życiu codziennym jego mieszkańców i ich religii.
Na koniec zwiedzania, wskazał Drewniak, widzowie wejdą do specjalnie zainscenizowanej na potrzeby wystawy komory grobowej.
Autorką aranżacji wystawy jest scenografka i kostiumografka Karolina Fandrejewska.
Ekspozycja "Magia starożytnego Egiptu" na Zamku Lubelskim będzie czynna od 30 września br. do 5 marca 2023 r.
Wystawę patronatem honorowym objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.