Macie ochotę poznać sztuczki cyrkowe? Fundacja Sztukmistrze zaprasza na zajęcia

i

Autor: facebook/ Fundacja Sztukmistrze Macie ochotę poznać sztuczki cyrkowe? Fundacja Sztukmistrze zaprasza na zajęcia

Kultura

Macie ochotę poznać sztuczki cyrkowe? Fundacja Sztukmistrze zaprasza na zajęcia

2025-02-25 14:32

Na początku marca lubelska Fundacja Sztukmistrze organizuje drzwi otwarte. To okazja do skorzystania z darmowych warsztatów na których możecie nabyć nowe umiejętności, spróbować swoich sił w zajęciach pokazowych i poćwiczyć akrobacje cyrkowe pod okiem doświadczonych trenerów.

Jeśli chcieliście kiedyś nauczyć się żonglować trzema piłkami to teraz macie na to szansę!

Czasem ludzie przychodzą na nasze warsztaty i już po 15 minutach potrafią żonglować. To umiejętność, która nie znika – jak jazda na rowerze. Nawet po roku wystarczy wziąć trzy piłki do rąk i znów można żonglować. W środy organizujemy warsztaty z rozciągania oraz chodzenia po taśmie, czyli tzw. slackline'u. Myślę, że lubelakom i lubelaczkom nie trzeba przedstawiać tej dyscypliny – latem często można zobaczyć ludzi śmigających na taśmach rozciągniętych na kilkudziesięciu metrach, choć my zaczniemy nieco niżej. Z kolei w niedziele prowadzimy warsztaty z żonglerki i diabolo – tradycyjnego chińskiego rekwizytu zręcznościowego. W Akademii oferujemy zajęcia już od piątego roku życia. Do Akademii Open zapraszamy osoby od 16. roku życia – ze względów prawnych wymagamy zgody opiekuna na uczestnictwo - mówi Adam Banach, koordynator działań edukacyjnych w Fundacji Sztukmistrze.

Dzień Otwarty Akademii Sztukmistrzów dla dzieci w wieku 8-10 lat odbędzie się 3 marca. Natomiast 6 marca dorośli będą mogli spróbować swoich sił w otwartych zajęciach ze stania na rękach oraz kontorsji dla dorosłych.

Akademia Open to formuła, która pozwala uczestniczyć w zajęciach raz lub dwa razy w tygodniu bezpłatnie. Podczas dni otwartych organizujemy różnorodne warsztaty, a czasem pojawiają się także nowe inicjatywy – zdarza się, że uczestnicy sami zgłaszają pomysły na zajęcia i sprawdzają, jak się one przyjmują. Dużo uczymy się od siebie nawzajem, w takiej koleżeńskiej, horyzontalnej atmosferze. Jeśli chodzi o zajęcia dla dzieci, w marcu organizujemy kolejny dzień otwarty dla dzieci w wieku 8–10 lat. Podczas tych zajęć uczestnicy mogą spróbować różnych cyrkowych aktywności i odkryć, co sprawia im największą frajdę – żonglerkę, akrobatykę, taniec w powietrzu… Zajęcia są bezpłatne, wystarczy się zapisać i sprawdzić, czy dziecko złapie cyrkowego bakcyla - dodaje Adam Banach.

"Można zapisać się na bezpłatne dni otwarte – przyjść, sprawdzić, czy to coś dla siebie, a jeśli się spodoba – dołączyć do regularnych zajęć."

Nasz zespół w Fundacji Sztukmistrze jest ewenementem na skalę kraju. Lublin to jedyne miejsce w Polsce, w którym udało się w sposób organiczny stworzyć zespół utrzymujący się wyłącznie z cyrku. Liczymy około 10–15 osób. Niektórzy członkowie zespołu koncentrują się na edukacji i nauczaniu sztuki cyrkowej, inni zajmują się występami artystycznymi, a jeszcze inni koordynacją i organizacją. Są też osoby łączące te trzy obszary. Nie jest to najprostszy zawód na świecie – rynek wciąż jest niewielki, a rozpoznawalność cyrku w Polsce ograniczona – ale na pewno jest to jedna z najbardziej satysfakcjonujących ścieżek zawodowych - przekonuje Adam.

Aby wziąć udział w zajęciach wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej tutaj.

Lublin Radio ESKA Google News
Autor:

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Tatarzy parzą kawę w Lublinie

Tatarzy parzą kawę w Lublinie