Ma być zdrowiej, czyściej i bardziej ekologicznie. Politechnika Lubelska będzie miała nowy sprzęt

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/MemoryCatcher Ma być zdrowiej, czyściej i bardziej ekologicznie. Politechnika Lubelska będzie miała nowy sprzęt

Środowisko

Ma być zdrowiej, czyściej i bardziej ekologicznie. Politechnika Lubelska będzie miała nowy sprzęt

2025-03-24 12:23

Uczelnia uzyskała 3,8 mln złotych w ramach unijnego programu na stworzenie centrum badawczego odzysku energii i surowców z odpadów. Pozwoli to na jeszcze dokładniejsze monitorowanie i kontrolowanie zanieczyszczeń środowiska w naszym regionie. Opracowane dzięki temu rozwiązania będą miały wpływ na nasze życie i przyszłe pokolenia.

Nowe technologie pozwalają na coraz lepszy recykling i zrównoważaną politykę odpadami.

Tymi zagadnieniami zajmujemy się na tym wydziale naukowo od wielu, wielu lat, także nie jest to w tym sensie coś zupełnie nowego. Natomiast faktem jest, że udało nam się zdobyć ładne dofinansowanie i będziemy rozszerzać nasze możliwości badawcze, możliwości tego, co możemy badać. A proszę pamiętać, że jesteśmy politechniką, czyli nasze badania mają charakter aplikacyjny. My, owszem, musimy pewne, czy też podstawowe, problemy rozwiązywać. Natomiast w zamierzeniu powinien być jakiś efekt aplikacyjny i chcemy, żeby tutaj też tak było. Dokupujemy różną aparaturę – od bardzo prostej, dla nas może taniej, choć dla przeciętnego śmiertelnika kilkadziesiąt tysięcy to niemała kwota, aż po urządzenia za kilka milionów. To jednak aparatura, która pozwoli badać na przykład kaloryczność odpadów czy pewne zagadnienia związane z retencją wody - mówi profesor Marzenna Dudzińska, z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej.

Działania w zakresie ochrony środowiska wpłyną na wiele obszarów naszego życia.

Klimat nam się zmienia. Zresztą nawet gdyby się nie zmieniał, Polska nie jest krajem bogatym w zasoby wodne, a Lubelszczyzna również do takich nie należy. Wobec tego nie chcielibyśmy oglądać w Polsce takich widoków, jakie ostatniego lata pokazywano w Hiszpanii czy we Włoszech – popękane pola. Dlatego zatrzymywanie wody w glebie jest bardzo istotne. Odzysk ze ścieków nie tylko cennych składników, ale i samej wody ma ogromne znaczenie. Nie wspominając już o innych istotnych substancjach - dodaje profesor Dudzińska.

Naukowcy zwracają uwagę na nowe wyzwania, np. co zrobić z odpadami elektronicznymi z fotowoltaiki oraz elementów wyeksploatowanych elektrowni wiatrowych. W niektórych krajach jest to już problem. W Polsce ma się pojawić za ok. 30 lat.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Zamek w Lublinie

Wiosna, ach to ty! Mieszkańcy Lublina przywitali wiosnę w Ogrodzie Botanicznym
Lublin Radio ESKA Google News