Jak mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, w tej edycji programu mieszkańcy po raz pierwszy zgłaszali konkretne formy zagospodarowania zieleni w najbliższym otoczeniu.
- Odpowiedzieli bardzo ciekawymi projektami. Dzięki temu dotychczas niewykorzystane punkty na mapie miasta, zamienią się w przyjazne, ogólnodostępne zielone przestrzenie. Powstaną tam nowe skwery, parki kieszonkowe czy miejsca odpoczynku z małą architekturą i meblami. Tym co je łączy jest zieleń - mówi prezydent.
Wśród zwycięskich projektów mamy m.in. "Ławeczkę". Pomysł dotyczy stworzenia przestrzeni integrującej okolicznych mieszkańców i osoby odwiedzające DDK „Węglin” przy ul. Judyma 2a. - W ramach inwestycji planowane jest ustawienie wygodnej ławki i otoczenie jej nasadzeniami z roślin ozdobnych - opisuje Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza.
Jest też pomysł, który zrealizuje potrzeby mieszkańców, turystów i sportowców. A chodzi o nasadzenie krzaków od strony wiaduktu. - Wnioskodawca zwraca uwagę na przestrzeń pomiędzy ul. Krochmalną a Bystrzycą. Asfaltowy plac przeznaczony do uprawiania sportów miejskich. Meble miejskie i nasadzenia mogłyby zatrzymać np. rowerzystów podróżujących nad czy z Zalewu Zemborzyckiego. Wprowadzenie zieleni na ten teren pozwoli również ograniczyć hałas od strony ul. Krochmalnej - dodaje Góźdź.
Do realizacji wybrano też m.in. Zielony Azyl na ul. Szczytowej, Skwer Seniorów i osób niepełnosprawnych na osiedlu Błonie, Parki kieszonkowe Felin czy Skwer Marzeń na Kośminku. Wykaz wszystkich dostępny jest na lublin.eu
Zwycięzców wybrał panel ekspercki. W naborze do V edycji Zielonego Budżetu mieszkańcy zgłosili 75 pomysłów na zielone „Miejsca dla Ciebie”. Specjaliści pozytywnie ocenili 36 z nich. Zrealizowanych będzie 12.
Lublin jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło program. Przez cztery lata udało się zrealizować ponad 70 projektów. Program jest częścią budżetu obywatelskiego miasta.
Polecany artykuł: