- Po ponad roku naszych konsultacji w radach dzielnic, zieleń wyłania się jako temat numer jeden - podkreśla prezydent Lublina Krzysztof Żuk. - Mieszkańcy cenią sobie dzikość miasta, czyli pozostawienie wielu takich enklaw, obszarów, w których przyroda zapewniam nam bioróżnorodność.
- Wydaje mi się, że jako społeczeństwo powoli zaczynamy rozumieć potrzebę zachowywania miejsc dzikich - mówi doktor Dawid Soszyński z Katedry Kształtowania i Projektowania Krajobrazu KUL, przedstawiciel Panelu Ekspertów który decydował o wyborze projektów. - Zależy nam nie tylko na zachowaniu tych miejsc, ale też ich udostępnieniu w taki sposób, żeby zachować ich naturalny charakter. I na tym właśnie polegała tegoroczna edycja Zielonego Budżetu.
Mieszkanki i mieszkańcy złożyli w sumie 41 pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni z zachowaniem walorów przyrodniczych miejsc. 21 z nich przeszło pozytywnie ocenę formalną i zostało skierowane do oceny merytorycznej, po której zostało w sumie 11 projektów.
- Rewaloryzacja i zwiększenie bioróżnorodności ostoi biologicznej w obrębie Parku Centralnego na Felinie
- Utworzenie naturalistycznego Parku Helenów na Sławinku
- „Zielony tunel” na ścieżce rowerowej
- Zagajnik przy ul. Jakubowickiej
- Realizacja koncepcji naturalistycznego zagospodarowania Wąwozu Pokolenia przy ul. Zana i ul. Nowomiejskiej
- Naturalna rzeka – fragment Doliny Czechówki od ul. Głównej do al. Solidarności
- Dzikość Miasta. Naturalny, dziki zakątek, miejska kotlina
- Park Bluszczowa i Natura
- Dziką ścieżką do Węglinka
- Mapa – przewodnik po Uroczyskach miejskich w Lublinie
- Pniaki, kłody, próchnowiska
Zobacz także naszą galerię zdjęć: Spłonął dom rodziny spod Lublina. Winna ekipa programu „Nasz nowy dom”? Dowbor odpowiada na zarzuty