Krakowskie Przedmieście, centrum Lublina

i

Autor: PW archiwum

MIASTO

Lublin zaświeci się na niebiesko. Tak będzie obchodzić Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2023-03-31 11:41

Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu Lublin włączy się w akcję „Zaświeć się na niebiesko”. W niedzielny wieczór właśnie na ten kolor podświetlone zostaną reprezentacyjne budynki miasta. Ale na tym nie koniec.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia. W ramach solidarności z osobami z tym spektrum, w niedzielę w godz. 18-21 Plac Litewski oraz Arena Lublin przybiorą niebieskie barwy. Jednak to nie wszystko. W Lublinie zaplanowano szereg wydarzeń, które wpisują się w Lubelskie Dni Autyzmu.

– Obchody pozwalają na poznanie, a jednocześnie uwrażliwienie na problemy oraz potrzeby osób w spektrum autyzmu. Jest to doskonała okazja dla nas wszystkich, by kształtować w sobie postawy tolerancji, otwartości i szacunku wobec drugiej osoby – mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych.

Lubelskie Dni Autyzmu. Co zaplanowano?

W ramach wydarzenia odbędą się bezpłatne konsultacje ze specjalistami pracującymi na co dzień z dziećmi ze spektrum autyzmu. Będzie także możliwość skorzystania ze wsparcia psychologicznego i posłuchania prelekcji dotyczących neuroróżnorodności. Zaplanowano także warsztaty krawieckie, oprowadzanie po wystawie oraz pokazy filmowe.

– Na stronie internetowej Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 2 w Lublinie prezentowane będą filmy przedstawiające uczniów w spektrum autyzmu w różnych aktywnościach w szkole i w domu – informuje Izolda Boguta z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Z kolei w poniedziałek (3 kwietnia) od godz. 10 pomiędzy Bramą Krakowską a Placem Litewskim odbędzie się Niebieski spacer.

W ramach Tygodnia Świadomości Autyzmu w Lublinie zorganizowana będzie również akcja związana z uszyciem recyklingowego hamaku brazylijskiego, który służy do stymulacji układu przedsionkowego oraz zmysłu równowagi, a także możliwość udziału w spotkaniach, w których będzie można posłuchać o literaturze tworzonej przez autorów i autorki w spektrum autyzmu. Ponadto, szyte będą także mobilne strefy ciszy z filcu, które trafią następnie do lubelskich placówek oświatowych i bibliotek.

– Dla uczniów szkół podstawowych przewidziany jest pokaz filmu „X+Y” oraz lekcja neuroróżnorodności i dyskusja o tolerancji, czy wykluczeniu w grupach rówieśniczych – dodaje Boguta.

Wydarzenia te odbędą się w siedzibie Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 7.

Zobacz także: Przedszkolaki przecięły wstęgę. Nowe przedszkole w Lublinie oficjalnie otwarte