- Od lat skupiamy się na dbałości o środowisko naturalne, zachowaniu zasady zrównoważonego rozwoju oraz osiąganiu efektywności energetycznej. Wdrażane przez nas rozwiązania są ekologiczne i mają realny wpływ na coraz lepsze funkcjonowanie całego miasta - powiedział Artur Szymczyk, wiceprezydent Lublina.
EEA to kompleksowy system zarządzania. - Obejmuje on działania w 6 obszarach: rozwój i planowanie przestrzenne, budynki i obiekty gminne, zaopatrzenie w energię i zagospodarowanie odpadów, mobilność, organizacja wewnętrzna oraz komunikacja i współpraca - wylicza Anna Czerwonka z lubelskiego ratusza.
Żeby zdobyć nagrodę trzeba spełnić sztywne kryteria. Gminy uzyskują też korzyści. - Samorządy, które pozytywnie przejdą proces certyfikacji uzyskują dostęp do zestawu sprawdzonych środków oszczędności energii i działań na rzecz klimatu - dodaje.
Certyfikat EEA przyznawany jest od 25 lat. System dotychczas wprowadziło ponad 1400 gmin z Europy, m.in. z Austrii, Francji i Niemiec.
W Polsce certyfikację zrealizowano po raz pierwszy dzięki projektowi „IMPLEMENT”. Oprócz Lublina nagrodę otrzymały również Gdynia i Olsztyn.