- W tym roku mieliśmy rekordową ilość wniosków. - mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni - Wpłynęło 145 wniosków na łączną wartość 13 milionów zł. Zrealizujemy 38 z nich. Cieszymy się, że łąki kwietne nadal cieszą się taką dużą popularnością. W tym roku pojawiły się też propozycje założenia muraw ekstensywnych, czyli trawników z wsiewkami roślin kwitnących, często na jeden kolor, np. na żółto bądź różowo. Wybraliśmy tez fajny projekt edukacyjny. W jego ramach w wybranych w konkursie szkołach powstanie 5 ścieżek dendrologicznych.
W ramach Zielonego Budżetu mają też w Lublinie powstać ogrody deszczowe. Mają one gromadzić wody opadowe, które będą służyły do nawadniania terenów zielonych.
- Ciekawym pomysłem jest projekt Drzewa na Krakowskim Przedmieściu, zasadzimy tam 13 lip. - dodaje Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni - Powstała koncepcja nasadzenia drzew na odcinku od ul. 3 Maja do ul. Ewangelickiej. Chcemy zastosować system antykompresyjny. Polega to na tym, że wchodzimy w podłoże, pod kostkę i próbujemy stworzyć jak największą przestrzeń dla rozwoju korzeni. Zasadzimy drzewa o obwodzie 30 cm. Większe drzewa nie byłyby wskazane, ponieważ młodsze egzemplarze szybciej się przyjmą.
W Lublinie powstaną też zielone przystanki autobusowe.
- To bardzo ciekawy projekt. - dodaje Pawlikowska - Lokalizację jeszcze wybierzemy. Idea jest taka, żeby wiata miała zielony dach i żeby była obrośnięta pnączami i dawała cień. Wybierzemy takie lokalizacje gdzie w okolicy nie ma za dużo zieleni. Mamy nadzieję, że powstaną 3 takiego typu przystanki.
Do realizacji w Zielonym Budżecie na 2020 rok trafi 38 projektów. Miasto przeznaczy na nie 2 miliony złotych. Część z tych środków będzie przeznaczona na pielęgnację zieleni z ubiegłorocznej edycji.