Lublin i jego akademickość. Jak wypada stolica województwa lubelskiego na tle innych miast?

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/jarmoluk Lublin i jego akademickość. Jak wypada stolica województwa lubelskiego na tle innych miast?

Miasto

Lublin i jego akademickość. Jak wypada stolica województwa lubelskiego na tle innych miast?

2024-07-04 10:42

- W ubiegłym roku Polski Instytut Ekonomiczny opublikował raport na temat akademickości polskich miast. Lublin został zakwalifikowany w raporcie jako szóste wiodące miasto akademickie, które rywalizuje pod względem potencjału z takim ośrodkami jak Wrocław, Poznań, Gdańsk, Katowice czy Łódź - mówi Piotr Sołowiej z Instytutu Ekonomii i Finansów UMCS.

- Lublin na tle innych ośrodków cechuje się dość wysokim poziomem innowacyjności związanym w szczególności z aktywnością patentową Politechniki Lubelskiej – podkreśla Piotr Sołowiej. - Obszarem, na którym warto zwrócić uwagę jest poziom umiędzynarodowienia, w szczególności w odniesieniu do założeń strategii rozwoju miasta do roku 2030. Jest to o tyle istotne, że obecnie występuje ogólnokrajowy trend spadkowy w zakresie przyjmowania nowych kandydatów na studia związany z niżem demograficznym i dotyka on praktycznie wszystkie miasta w Polsce. To, co jest istotnym problemem w przypadku lubelskiego rynku, to fakt, że poziom umiędzynarodowienia w znaczny sposób zawyżają uczelnie prywatne.

Szokujące sceny na ulicach Lublina. Policjantka wracała do domu i nagle to zobaczyła

- Drugim problemem jest to, że nadrzędnym celem umiędzynarodowienia samego miasta powinna być nie tylko zdolność do przyciągania studentów z zagranicy, co potrzeba umiędzynarodowienie kadry badawczo-dydaktycznej lubelskich uczelni. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez ministerstwo, w poprzednim roku nauczyciele akademicy posiadający obywatelstwo inne niż polskie stanowili nieco ponad 1,5% wszystkich osób pracujących na lubelskich uczelniach - mówi Sołowiej.

- Trzecim problemem w przypadku umiędzynarodowienia pozostaje w dalszym ciągu zatrzymanie absolwentów na lokalnym rynku pracy. W wielu badaniach potwierdzono, że duża część zagranicznych studentów po zakończeniu okresu studiów albo wraca do kraju macierzystego, albo wyjeżdża do większych ośrodków, w szczególności do Warszawy lub do innych państw Unii Europejskiej ze względu na brak możliwości realizacji planów zawodowych, w miejscu studiowania - dodaje Sołowiej.

Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego pt. „Akademickość polskich miast”, stolica Lubelszczyzny zajęła 6 miejsce. Wśród ośrodków które lepiej wypadły były kolejno; Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław i Gdańsk. Lublin stracił swoją 5 pozycję z 2019 roku na rzecz Gdańska i należy go grupy miast „Połowa Stawki”. Pełen raport można znaleźć tutaj.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: 75. rocznica „Cudu Lubelskiego”. Przez Lublin przeszła procesja różańcowa z obrazem Matki Boskiej