Kiedyś szpeciły. Dziś filary przy ul. Filaretów cieszą oko

i

Autor: Konrad Sławiński

PRZYRODA

Lublin. „Filary porośnięte bluszczem” z fiaskiem w budżecie obywatelskim. Do dzieła ruszyli aktywiści i "zazielenili" park na Czubach Południowych

2024-07-09 13:32

Jak zmienić filary, które przez wiele lat szpeciły i były miejscem licznych libacji? Posadzić na nich bluszcz! - Nasadzenia pnączy na filarach wykonała grupa aktywistów. Na przestrzeni kilku lat akcja sadzenia była powtarzana – przyznaje Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Choć teraz wyglądają majestatycznie i w pełnej krasie są atrakcją w parku im. Jana Pawła II na Czubach Południowych to przez lata tak nie było.

- Jeszcze przed aranżacją parku po tej stronie wiaduktu ul. Filaretów grupa aktywistów z Forum Kultury Przestrzeni obsadziła niewykorzystane i od lat "straszące" betonowe przęsła pnączami. Potem akcję ponawiano jeszcze wielokrotnie i opiekowano się roślinami, aż osiągnęły stan widoczny – czytamy na stronie Teatru NN.

TAK SIĘ PREZENTUJE PARK JANA PAWŁA II!

Szansa na „nowy blask” w tej części parku pojawiła się w 2015 roku w ramach budżetu obywatelskiego.

- Przekształcenie miejsca grozy budowlanej i libacji alkoholowych w wizytówkę dzielnicy i całego miasta. Projekt zakłada powstanie "zielonej bramy" parku im. Jana Pawła II na wzór wiszących ogrodów – konstrukcje wsporcze pokryłyby się roślinami pnącymi, a na ich szczycie znalazłyby się iluminowany napis "Lublin" – po jednej literze na każdej z sześciu budowli. Ponadto na dwóch przeciwległych skrajach wąwozu zbudowane zostałyby dwa tarasy widokowo - wypoczynkowe z ławkami, oświetleniem i doprowadzonymi do nich chodnikami oraz posadzonymi drzewami – czytamy w opisie ówczesnego projektu, którego wartość wyceniono na 377 tys. zł. Ale ten nie zdobył aprobaty mieszkańców i nie doczekał się realizacji.

Jerzy Stuhr nie żyje

Aktywiści ruszyli do dzieła

Po fiasku w budżecie obywatelskim pojawiła się grupa aktywistów, która wykonała nasadzenia pnączy na filarach. Na przestrzeni lat ta akcja była powtarzana.

- Ponadto, w 2022 roku Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin roku wykonał tam zielone nasadzenia pnączy i uzupełnił brakujące rośliny oraz wykonał zabezpieczenie chroniące pnącza przed uszkodzeniem podczas koszenia. W założeniach pnącza mają porastać i pokryć betonowe konstrukcje – przyznaje Monika Głazik z ratusza. I dodaje: - Teren parku im. Jana Pawła II jest przestrzenią zagospodarowaną poprzez m.in. nasadzenia wieloletnie w postaci drzew i krzewów, urządzenia służące rekreacji jak np. workout, siłownia, boiska czy plac zabaw oraz elementy małej architektury, jak ławki czy kosze.

Jakie znasz parki krajobrazowe na Lubelszczyźnie? Spróbuj swoich sił w naszym QUIZIE!

Pytanie 1 z 10
Czy Skierbieszowski Park Krajobrazowy leży na Lubelszczyźnie?