INWESTYCJE

Lublin. Czas na zmiany w Parku Bronowickim. Tak się prezentuje przed planowaną „metamorfozą”. ZDJĘCIA

2024-07-05 9:40

Istnieje od 1869 roku i jest drugim najstarszym z lubelskich parków. O którym mowa? Oczywiście o Parku Bronowickim, który ma „przeżyć” swoją rewitalizację. - Aktualnie trwa przygotowywanie postępowania przetargowego na wykonanie prac – informuje Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Cisza, spokój. Takie „atrakcje” towarzyszą nam, gdy spacerujemy po parku na tzw. „Bronxie”. Choć wielu uważa to za miejsce niebezpieczne, to zdecydowanie nie podpisujemy się pod tą tezą. To po prostu zielony obszar miasta, który jest „płucami” dla okolicznych mieszkańców.

- Park Bronowicki – niegdyś noszący nazwę Foksal, powstał w roku 1869 i jest drugim z najstarszych lubelskich parków miejskich. Znajduje się w dzielnicy Bronowice, przy dawnym trakcie zamojskim, nad rzeką Czerniejówką – informuje Teatr NN.

Wyprzedzał na pasach na drodze śmierci. Dostał najwyższą karę

Czas na zmiany w Parku Bronowickim

- Pomysłodawcą powstania ogrodu miejskiego pomiędzy ulicami Fabryczną i Łęczyńską był nie kto inny jak Feliks Bieczyński – twórca Ogrodu Saskiego. Zamysłem Bieczyńskiego była jak najmniejsza ingerencja w istniejącą zieleń. Zaproponował wykorzystanie prawie sześciu hektarów zadrzewień znajdujących się w przybrzeżnym pasie rzeki Czechówki. Miasto Lublin pieczę nad parkiem objęło w 1875 roku – informuje z kolei lubelski ratusz.

Ale przyszedł czas na zmiany. Według lubelskiego ratusza owy park przejdzie tzw. „metamorfozę”. Tzn.?

- Przestrzeń Parku Bronowickiego będzie miejscem atrakcyjnym dla różnych grup wiekowych i dla osób z różnymi potrzebami. Ponadto wprowadzenie zieleni niskiej i nowych drzew, sprzyjać będzie lokalnej bioróżnorodności. Planowane roboty budowlane obejmują między innymi: przebudowę alejek parkowych oraz zmianę nawierzchni – z asfaltowej na przepuszczalną oraz z płyt granitowych, utworzenie miejsc wypoczynku i rekreacyjnych: urządzenie placów zabaw, przebudowa górki saneczkowej, budowa siłowni zewnętrznej, ustawienie ławek, stolików do gry w szachy, gospodarkę drzewostanem: pielęgnacja zieleni istniejącej, nowe nasadzenia, przywrócenie zieleni komponowanej – wymienia Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza.

ZOBACZ JAK PARK NA "BRONXIE" PREZENTUJE SIĘ W LIPCOWEJ ODSŁONIE!

Unia się dołożyła

Za projekt o nazwie „Rewaloryzacja Parku Bronowickiego w Lublinie” miasto zapłaci ponad 12,5 mln zł. Istotny jest wkład europejski, który wyniesie siedem mln zł.

- Dzięki realizacji projektu, Park Bronowicki stanie się obiektem wzbogacającym miejską ofertę turystyczną i podnoszącym prestiż dzielnicy Bronowice. Po zakończonej rewaloryzacji park będzie kolejnym miejscem na turystycznej mapie Lublina, które oprócz wartości historycznych i zabytkowych, odznaczy się wysoką estetyką przestrzeni oraz możliwością bezpośredniego kontaktu z przyrodą – przyznaje Monika Głazik.

Aktualnie trwa przygotowywanie postępowania przetargowego na wykonanie prac. Jak poinformował nas ratusz, prace mają się zakończyć w listopadzie 2026 roku.