– Susza jest zjawiskiem bardzo złożonym i aby zapobiegać jej skutkom, potrzeba wielopłaszczyznowych, szeroko zakrojonych działań prowadzonych nie tylko przez samorządy, ale również samych mieszkańców. Podejmując współpracę, liczymy na pomoc przy opracowaniu efektywnego systemu gospodarowania wodą w mieście. Biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne, to właśnie inwestycje związane z tworzeniem systemów zbierania i retencjonowania wód czy budową i modernizacją sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników retencyjnych, już wkrótce staną się głównym priorytetem działań wszystkich samorządów – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Lublin, a także inne miasta, wprowadzi monitoring poziomu i jakości zasobów wodnych, tworzenia nowych źródeł zaopatrzenia w wodę i retencjonowania wód. Samorządy zauważają, że konieczne jest przyspieszenie prac nad rozbudową krajowego systemu monitorowania suszy oraz wprowadzenie zasad korzystania z wód śródlądowych do nawadniania terenów zieleni. Konieczne jest też opracowanie przepisów dotyczących ponownego wykorzystania zużytej wody, jak, np. oczyszczonych ścieków na potrzeby rolnictwa, przemysłu i gospodarki komunalnej.
Lublin już teraz podejmuje działania, które mają przeciwdziałać skutkom suszy. To między innymi rzadsze koszenie traw, zakładanie łąk kwietnych i muraw ekstensywnych. To także podlewanie nasadzeń, zarówno nowych, jak i tych z lat wcześniejszych.
Powstał także program dotacyjny dla mieszkańców „Złap deszczówkę". Pierwszy nabór wniosków na instalacje służące gromadzeniu wód opadowych rusza na początku czerwca.
Polecany artykuł: