covid znowu atakuje

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Lubelskie: Zapełnia się klinika chorób zakaźnych. Koronawirus nadal groźny

2022-09-27 15:06

Nie ma chętnych na nową szczepionkę, a liczba chorych na COVID-19 w regionie znowu rośnie. We wtorek tylko na Lubelszczyźnie przybyło 339 nowych chorych. Jedna osoba zmarła. W całej Polsce mamy 6484 zakażeń. 25 pacjentów zmarło. Powoli zapełniają się też szpitale.

W lubelskich punktach szczepień jest już nowa szczepionkach. Nic to nie daje, bo czwartą dawką na razie mało kto jest zainteresowany. – Dlatego, że człowiek sam się powinien leczyć, bo ma naturalną odporność. Szczepionki to trucizna – mówi jedna z emerytek z Lublina.

Czułam się źle po trzeciej dawce. Czwartą szczepić się nie będę – dodaje druga. – Mam pełny pakiet. Za kolejne dawki podziękuje  – mówi nam młody mężczyzna.

Tymczasem w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie liczba pacjentów z COVID-19 rośnie. 16 osób przebywa w Klinice Chorób Zakaźnych, gdzie wszystkie łóżka znowu są zajęte. – Jednak nie wszyscy są tam hospitalizowani z powodu COVID-19 – zaznacza Anna Guzowska, rzeczniczka SPSK1.

Nie da się jednak ukryć, że liczba chorych się zwiększyła. W sumie w szpitalu leczy się ok. 30 osób z infekcją covidową, co oznacza, że zarażają się pacjenci z chorobami współistniejącymi. – 14 osób przebywa w dwóch innych jednostkach szpitala – dodaje Guzowska.

Coraz więcej pacjentów covidowych leczonych jest też w Szpitalu Klinicznym nr 4. W tej chwili w placówce infekcję rozpoznano u 27 pacjentów. To przede wszystkim chorzy z oddziału chorób płuc i gruźlicy, ale i chirurgii ogólnej, kardiologii, patologii ciąży, laryngologii, gastrologii, nefrologii. – Właściwie na każdym oddziale po jednym pacjencie – słyszymy.

Jak teraz wygląda leczenie w szpitalach niecovidowych? Jeśli pacjent trafia np. do SOR i przy okazji zostaje wykryta infekcja, zostaje skierowany na oddział, gdzie leczona jest choroba podstawowa. Jest jednak izolowany według zasad epidemiologicznych.

Jeśli wykryjemy tylko covid, szukamy dla pacjenta szpitala lub oddziału zakaźnego, ponieważ my takiego nie mamy – wyjaśnia Anna Bernaszuk, szefowa Działu Nadzoru Sanitarno-Epidemiologicznego SPSK4.

Co jeśli nie uda się znaleźć miejsca?Pacjent zostaje u nas, jeśli wymaga hospitalizacji – słyszymy.

Jeśli natomiast w trakcie leczenia wykryjemy covid i stan kliniczny na to pozwala, pacjent jest wypisywany do domu  – dodaje Bernaszuk.

Dlatego warto się szczepić. Czwartą dawkę dostają osoby powyżej 12. roku życia. Szczepionka radzi sobie ze starymi i nowymi wariantami koronawirusa.

Zastrzyk mogą dostać też osoby, które zgłoszą się po dawkę trzecią. Warunkiem jest dostępność preparatu w punkcie szczepień.

E-skierowanie można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Mapa Punktów szczepień dostępna jest na stronie gov.pl.