Rekrutację prowadzi Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej. Na ten momentu poszukuje 10 osób: po 5 na każdym z dwóch przejść granicznych.
– Liczba wolnych etatów nie jest ostateczna, może się zwiększyć. Dokładną liczbę miejsc poznamy w czerwcu, ale nabór rozpoczynamy już teraz – mówi Krzysztof Guściora, Naczelnik Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej.
Proces rekrutacyjny składa się z kilku etapów. Żeby wziąć udział w pierwszym, trzeba wyrobić się do 5 czerwca i złożyć kwestionariusz osobowy. Można to zrobić online (tutaj) albo w siedzibie Izby Administracji Skarbowej w Lublinie (to jednostka nadrzędna wobec bialskiego urzędu). Ale formalności to dopiero początek rekrutacji. Na kandydatów i kandydatki czeka jeszcze test wiedzy, sprawnościowy, psychologiczny i kompetencyjny. Całość zwieńczy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
Jak przekonuje Michał Deruś z IAS, poza pensją, która na początek wyniesie 4700 zł, na pracownika i pracowniczkę czeka dodatek za wysługę lat w wysokości od 2 do 25 proc. wynagrodzenia oraz dodatki funkcyjne (np. dodatek kontrolerski, za pracę w godzinach nocnych). Oprócz tego przysługuje im „trzynastka” i nagrody jubileuszowe. Funkcjonariusz i funkcjonariuszka mogą też skorzystać z dofinansowania wypoczynku swojego oraz rodziny oraz dopłat do zajęć kulturalnych lub sportowych. Na emeryturę będą mogli przejść już po 25 latach służby, a po 15 latach uzyskają dodatkowe dni urlopu.
Do codziennych zadań Służby Celno-Skarbowej należy kontrola przestrzegania przepisów prawa celnego oraz przepisów związanych z wywozem i przywozem towarów. Wykonuje zadania wynikające z ustawy o grach hazardowych, związanych z udzielaniem koncesji i zezwoleń oraz rejestracją urządzeń. Rozpoznaje, zapobiega i wykrywa przestępstwa i wykroczenia skarbowe oraz przestępstwa związane z przywozem i wywozem towarów ochrony dóbr kultury oraz własności intelektualnej, a także przestępstwa związane z wprowadzaniem oraz wyprowadzaniem z polskiego obszaru celnego towarów objętych ograniczeniami lub zakazami. Funkcjonariusze i funkcjonariuszki kontrolują ruch i transport drogowy oraz współpracują z organami celnymi innych państw.