Czym jest konwencja CITES?
Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) to dokument uchwalony w 1973 r. w Waszyngtonie, który ma na celu ochronę takich okazów. By móc z nimi legalnie podróżować, konieczne jest posiadanie odpowiednich zezwoleń. Takich dokumentów nie mieli przy sobie podróżni, którzy chcieli przekroczyć polską granicę w woj. lubelskim na przejściach granicznych z Białorusią i Ukrainą. W związku z tym znalezione przy nich okazy chronione konwencją CITES zostały skonfiskowane. O jakich dokładnie mowa? Szczegóły poniżej.
Żywa papuga w autokarze
Na przejściu granicznym w Hrebennem, podczas przeprowadzania kontroli w jednym z autobusów wjeżdżających do Polski, celnicy ujawnili żywą papugę. Kobieta, która podróżowała z ptakiem, nie miała przy sobie dokumentów pozwalających jej na przewożenie chronionego gatunku, dlatego też papuga została skonfiskowana i trafiła pod opiekę zamojskiego zoo.
Koralowce i muszle
Jak się okazuje, ptak nie był jedynym gatunkiem chronionym przez CITES, jaki w ostatnim czasie ujawnili lubelscy funkcjonariusze celno-skarbowi.
– Również w Hrebennem, w bagażu podróżującego samochodem osobowym obywatela Ukrainy, funkcjonariusze ujawnili 400 tabletek z wyciągiem z konika morskiego – informuje Michał Deruś, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. I wylicza dalej: – Z kolei obywatelka Ukrainy przekraczająca granicę autokarem w swoim bagażu wiozła kolekcję 66 różnych muszli. Okazało się, że wśród nich znalazły się okazy chronione – koralowce, muszle szkrzydelnika i przydaczni.
Podobny bagaż, w którym funkcjonariusze znaleźli muszle pochodzące od chronionych gatunków wraz z fragmentami rafy koralowej, ujawniono także na przejściach granicznych w Dorohusku i Dołhobyczowie, zaś w Terespolu u jednego z podróżnych zabezpieczono 15 pijawek lekarskich. Żadna z osób posiadających przy sobie wymienione wyżej okazy, nie miała przy sobie dokumentów zezwalających na ich wwóz, dlatego gatunki te zostały skonfiskowane.
– Nielegalny przewóz chronionych okazów CITES jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności do 5 lat i konfiskatą przewożonych okazów – przypomina Deruś.