Obowiązkowe noszenie maseczek

i

Autor: Anestiev, pixabay

Lubelskie: Obowiązek noszenie maseczek. Jak wygląda sytuacja w regionie?

2020-04-16 12:51

Od dzisiaj (16 kwietnia) noszenie maseczek na ulicach staje się obowiązkowe. Za niezakrywanie ust i nosa mundurowi będą mogli dawać mandaty w wysokości nawet do 500 złotych. Jeżeli jednak funkcjonariusz skieruje wniosek o ukaranie do inspektora sanitarnego kara grzywny może wynieść nawet od 5 do 30 tysięcy złotych. W wielu miastach województwa lubelskiego mieszkańcy otrzymali maseczki za darmo lub został ułatwiony do nich dostęp.

Lublin  

Miasto obecnie skupiło się na pomocy instytucjom, które w Lublinie podjęły się walki z epidemią. Między innymi ratusz przeznaczył ponad milion złotych na doposażenie szpitali, a w planach jest zakup urządzeń do dezynfekcji powierzchni i powietrza suchą mgłą. A jak wygląda sytuacja z maseczkami w mieście? 
— Środki ochrony indywidualnej zapewniamy naszym jednostkom pomocy, takim jak Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie czy lubelskie domy pomocy społecznej, a także domy dziecka, gdzie zostało przekazanych 2 tysiące maseczek, 2,5 tysiąca rękawiczek i ponad 200 litrów żelu i mydła dezynfekującego. Dodatkowo Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie prowadzi akcję “Maseczki dla Służb” w ramach której uszył już ponad 7 tysięcy maseczek ochronnych. Zależy nam, by kolejne partie mogły trafić również do seniorów, którzy objęci są miejską formą wsparcia.  — mówi Joanna Stryczewska z Urzędu Miasta. 
Już wiemy, że ratusz nie jest obecnie w stanie zapewnić maseczek w pierwszym dniu obowiązywania rozporządzenia, bo na ich uszycie potrzeba co najmniej kilki dni.  
— Wobec wprowadzonych przez rząd obostrzeń oczekujemy także działań rządu zapewniających bezpieczeństwo w dobie pandemii o których informowało Centrum Informacyjne Rządu. Chodzi o zakup ponad 30 milionów maseczek ochronnych. Sam nakaz noszenia maseczek ochronnych nie sprawi, że nagle pojawią się one na rynku, będą tanie i łatwo dostępne dla każdego. Na dziś zapewnienie wszystkim mieszkańcom miast wymaganych rozporządzeniem maseczek jest nierealne ze względu na niewielką dostępność tego typu materiałów. — dodaje Stryczewska. 
Jak informuje Urząd Miasta tylko w Lublinie zapewnienie maseczek ochronnych dla wszystkich mieszkańców i studentów, których jest około 350 tysięcy to wydatek rzędu 2 lub 3 milionów złotych. 

Kraśnik  


W Kraśniku zakończyła się już dystrybucja maseczek ochronnych kupionych przez magistrat dla mieszkańców.  
— Przed Świętami Wielkanocnymi i tuż po nich do skrzynek pocztowych trafiło 35 tysięcy maseczek. Ich rozniesieniem zajęli się wolontariusze z Urzędu Miasta i placówek miejskich. Zrobiliśmy co w naszej mocy, aby dystrybucja trwała jak najkrócej i aby zdążyć przed czwartkiem, gdy zacznie obowiązywać nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Przyjęliśmy założenie, że maseczki powinny trafić do wszystkich mieszkańców zameldowanych w Kraśniku. — mówi Wojciech Wilk, burmistrz miasta.
Jak informuje kraśnicki ratusz osoby do których nie udało się dotrzeć proszone są o telefon do Biura Burmistrza: 81 825 15 20 (21). Po weryfikacji zgłoszeń maseczki zostaną dostarczone. 

Annopol  


Już 15 kwietnia Burmistrz Annopola przekazał do dyspozycji sołtysów pierwszą partię wielorazowych maseczek ochronnych. Osoby nie mogące zakupić lub zrobić sobie maseczki będą miały  możliwość od czwartku (16 kwietnia) otrzymać je bezpłatnie u sołtysów. Mieszkańcy Annopola mogą zgłaszać się do strażnicy OSP przy ulicy Radomskiej, u Pana Andrzeja Bednarka w godz. 7.30-15.30. Jak informuje gmina Annopol kolejne partie będą dostarczane sukcesywnie.  

Urzędów

Gmina Urzędów także zapewnia osobom, które z różnych powodów nie mogły zakupić maseczek ochronnych bezpłatne egzemplarze. Dzisiaj maseczki wielokrotnego użytku były rozdawane w Ośrodku Kultury.

Zamość

W Zamościu w najbliższych dniach pojawią się maseczkomaty.
— Automaty z maseczkami pojawią się w mieście w 4 różnych miejscach. Mieszkańcy będą mieli możliwość kupienia ich po kosztach. Maseczki są produkowane przez lokalne przedsiębiorstwa. Można je używać wielorazowo, bo nadają się do prania. — mówi Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa.
Oprócz maseczek w automatach będą także sprzedawane żele antybakteryjne i rękawiczki ochronne.

Chełm  

Miasto Chełm także zapewnia maseczki dla najbardziej potrzebujących. Otrzymają je  seniorzy, niepełnosprawni, ubodzy i bezdomni. 
— Dystrybucję maseczek koordynuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Pierwsze partie zostały przekazane jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi pensjonariuszom i pracownikom dwóch schronisk – im. św. Brata Alberta oraz MONAR. Wczoraj (15 kwietnia) strażnicy miejscy rozdali maseczki osobom bezdomnym, które nie korzystają z opieki schronisk, ale są objęte pomocą miasta. Partia kolejnych kilkuset sztuk czeka na rozdysponowanie wśród korzystających z usług MOPR, 120 zostanie przekazanych dla seniorów zorganizowanych w 6 klubach działających na terenie Chełma. — mówi Monika Zaborek-Turewicz, dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Chełm. 
 
Dzisiaj (16 kwietnia) także straż miejska Chełma jako symbol upomnienia zamiast mandatów wręczy maseczki mieszkańcom, którzy zapomnieli o obowiązku zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych.  

Hrubieszów

Hrubieszów także chce dostosować się do obowiązku zakrywania ust i nosa. Już na początku kwietnia ratusz zakupił wielorazowe maseczki ochronne.  
— Zamówiona pierwsza partia 5000 sztuk dotarła do nas wczoraj ( 15 kwietnia). Od dziś rozpoczęliśmy akcję dystrybucji maseczek. Zdecydowaliśmy, że najbezpieczniej dla wszystkich (obdarowanych i obdarowujących) będzie, jeśli trafią one do Waszych skrzynek pocztowych. — mówi Marta Majewska, burmistrz miasta.  
 
Ratusz zamówił 14 000 sztuk maseczek kolejne partie mają, być dostarczane systematycznie do mieszkańców. 
 
 

Puławy


Do mieszkańców Puław już trafiło 40 tysięcy maseczek ochronnych. Władze miasta przekazały je do skrzynek na listy. 
— Dostarczaliśmy je na podstawie deklaracji śmieciowych. Maseczki były wrzucane do skrzynek pocztowych, żeby uniknąć kontaktu. — mówi Paweł Maj prezydent miasta Puławy. 
W rozdawaniu maseczek pomagali terytorialsi.  
 
 

Kurów

W centrum Kurowa także pojawił się maseczkomat. Sprzedawane są w nim bawełniane maseczki wielokrotnego użytku, a wykonane zostały przez lokalnych przedsiębiorców.