Lubelskie miasta mają być bardziej zielone. Pomoże w tym program BGK

i

Autor: Arkadiusz Więsek Lubelskie miasta mają być bardziej zielone. Pomoże w tym program BGK

Samorząd

Lubelskie miasta mają być bardziej zielone. Pomoże w tym program BGK

2024-10-18 9:43

Jednostki samorządu terytorialnego i spółki komunalne w województwie lubelskim mogą skorzystać z "Pożyczki wspierającej zieloną transformację miast". To program Banku Gospodarstwa Krajowego finansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Te środki mogą przeznaczyć m.in. na redukcję negatywnego oddziaływania ludzi na środowisko.

Dziś w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyło się spotkanie w tym temacie.

W dzisiejszych czasach samorządy potrzebują tych dodatkowych środków, jak tlenu. Te środki, które zostaną uruchomione i są możliwe do wykorzystania dla lubelskich samorządów mogą być przeznaczone na różnego rodzaju inwestycje, na bardzo korzystnych warunkach. To może być od termomodernizacji po rewitalizację infrastruktury drogowej przez infrastrukturę towarzyszącą i oczywiście wszelkie inicjatywy z szeroko rozumianego obszaru zielonej energii - mówi wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

FB: Krwawa bójka w Lublinie,  poszło o smak wódki

Pożyczkę można przeznaczyć na sfinansowanie projektu przyczyniającego się do redukcji negatywnego oddziaływania ludzi na środowisko przyrodnicze oraz prowadzącego do neutralności klimatycznej.

Wnioski przyjmujemy w trybie ciągłym. Ruszyliśmy z tym procesem bardzo intensywnie. Same pożyczki są atrakcyjne, ponieważ dostarczają finansowania w postaci oprocentowania 0% oraz jednostkom samorządów terytorialnego dają możliwość umorzenia 5%. Natomiast jeśli po nie sięgają spółki komunalne, to oprocentowanie wynosi 1%. Oczywiście widzimy duże zainteresowanie, coraz większe, ponieważ jednostki samorządu terytorialnego na dzień dzisiejszy patrzą na swoje budżety, a ten instrument zmniejsza im wydatki bieżące - mówi Marta Postuła, pierwsza wiceprezes zarządu BGK

Z programu chce skorzystać m.in. Lublin.

Złożyliśmy wniosek na ponad 33 miliony do funduszu dopłat Banku Gospodarstwa Kredytowego w związku z planem budowy mieszkań komunalnych. Mówimy tutaj o ulicy Wrońskiej. Łącznie całość tego zadania to będzie około 400 milionów złotych, ale złożyliśmy również wniosek o dotację 4 milionową dla Zarządu Nieruchomości Komunalnych. Szukamy. wszystkich możliwych źródeł finansowania. Ze środków BGK korzystaliśmy wielokrotnie, łącznie z emisją obligacji dla Portu Lotniczego, dla AQUA Lublin  i oczywiście również w zakresie szeroko rozwijanej efektywności energetycznej - mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

W ramach programu do wykorzystania jest około 40 mld zł. Pożyczki są udzielane na okres nawet do 20 lat. Nabór wniosków ma charakter otwarty i ciągły. Więcej o nich tutaj.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Tyle zostało po LKJ w Lublinie