Kursy i szkolenia dotyczą przede wszystkim bezpieczeństwa wewnętrznego. - Swoją ofertę kierujemy do firm i instytucji oraz osób indywidualnych - mówi nam Piotr Jankowski, rzecznik Portu Lotniczego Lublin.
Zajęcia prowadzić będą m.in. pracownicy lotniska, którzy - jak podkreśla prezes PLL - posiadają międzynarodowe i krajowe uprawnienia w zakresie ochrony.
- Swoje umiejętności stale doskonalą, również w ramach prowadzonych działań w punktach kontroli, sprawdzając tysiące podróżnych, obsługując zaawansowane urządzenia do kontroli osób i bagażu - tłumaczy prezes Andrzej Hawryluk.
Wśród nowych specjalności SOL pojawiły się szkolenie z obsługi urządzeń rentgenowskich oraz wykrywaczy (detektorów) metalu, specjalistyczne szkolenie dla służb ochrony z samoobrony oraz obsługi elektronicznego urządzenia obezwładniającego TASER czy nawet kurs na licencję detektywa.
Nowością jest również kurs i szkolenia dla żołnierzy zawodowych „Rekonwersja”. - Zgodnie z przepisami każdemu żołnierzowi zawodowemu po zakończeniu służby przysługuje pomoc rekonwersyjna w zakresie przekwalifikowania zawodowego, która ma na celu przygotować go do podjęcia zatrudnienia poza wojskiem - wyjaśnia Jankowski.
Po zakończeniu kursu w uczestnik otrzymuje nowe uprawnienia, już jako kwalifikowany pracownik ochrony. Specjalistyczne Centrum Szkolenia SOL Portu Lotniczego Lublin powstało w 2015 roku. Do tej pory wykształciło kilkaset osób.