Lubelskie lotnisko będzie szkoliło przyszłych detektywów

i

Autor: zdj. PLL Strzelnica w SCS SOL PLL

Lubelskie lotnisko będzie szkoliło przyszłych detektywów

2022-02-23 13:17

Centrum Szkolenia Służby Ochrony Lotniska (SOL) przygotowało nowe kursy. Chętni poznają zaawansowane urządzenia, takie jak wykrywacze metalu, wezmą też udział w zajęciach z samoobrony. Na liście znalazła się również specjalizacja detektywistyczna.

Kursy i szkolenia dotyczą przede wszystkim bezpieczeństwa wewnętrznego. - Swoją ofertę kierujemy do firm i instytucji oraz osób indywidualnych - mówi nam Piotr Jankowski, rzecznik Portu Lotniczego Lublin.

Zajęcia prowadzić będą m.in. pracownicy lotniska, którzy - jak podkreśla prezes PLL - posiadają międzynarodowe i krajowe uprawnienia w zakresie ochrony.

- Swoje umiejętności stale doskonalą, również w ramach prowadzonych działań w punktach kontroli, sprawdzając tysiące podróżnych, obsługując zaawansowane urządzenia do kontroli osób i bagażu - tłumaczy prezes Andrzej Hawryluk.

Wśród nowych specjalności SOL pojawiły się szkolenie z obsługi urządzeń rentgenowskich oraz wykrywaczy (detektorów) metalu, specjalistyczne szkolenie dla służb ochrony z samoobrony oraz obsługi elektronicznego urządzenia obezwładniającego TASER czy nawet kurs na licencję detektywa.

Nowością jest również kurs i szkolenia dla żołnierzy zawodowych „Rekonwersja”. - Zgodnie z przepisami każdemu żołnierzowi zawodowemu po zakończeniu służby przysługuje pomoc rekonwersyjna w zakresie przekwalifikowania zawodowego, która ma na celu przygotować go do podjęcia zatrudnienia poza wojskiem - wyjaśnia Jankowski.

Po zakończeniu kursu w uczestnik otrzymuje nowe uprawnienia, już jako kwalifikowany pracownik ochrony. Specjalistyczne Centrum Szkolenia SOL Portu Lotniczego Lublin powstało w 2015 roku. Do tej pory wykształciło kilkaset osób.