Kot chory na wściekliznę! Zanim padł, pogryzł 78-letniego mężczyznę

i

Autor: unsplash.com Zdjęcie ilustracyjne

z regionu

Lubelskie: Kot pogryzł 78-letniego mężczyznę. Zwierzę było chore na wściekliznę

2024-07-26 16:24

Chory na wściekliznę kot pogryzł 78-latka w gminie Frampol. Zwierzę padło. Mężczyzna przyjmuje szczepionkę zapobiegającą zachorowaniu. Weterynarze apelują, aby szczepić zwierzęta przeciwko wściekliźnie.

Powiatowy inspektor sanitarny w Biłgoraju Grzegorz Dubiel poinformował w piątek, że do ugryzienia doszło, gdy 78-latek chciał udzielić pomocy kotu potrąconemu przez samochód na ulicy.

- Mężczyzna od razu zgłosił się do lekarza. Przyjął dwie dawki szczepionki poekspozycyjnej, za kilka dni ma przyjąć ostatnie szczepienia – przekazał inspektor.

Polscy celnicy zatrzymali groźnego drapieżnika. Powiedziała im, że to kot domowy

Szczepionka poeskpozycyjna jest podawana, aby zapobiec zachorowaniu. Jak podkreślił Dubiel, 78-latek jest pod opieką lekarzy, nie wykazuje objawów zachorowania. Lekarze będą decydować o dalszym postępowaniu medycznym.

Do zdarzenia doszło w miejscowości Komodzianka, w gminie Frampol, w powiecie biłgorajskim. Inspektorat weterynarii wyznaczył tam ognisko wścieklizny u kota.

- Zwierzę padło. Pobrano od niego próbki do badań. Wyniki potwierdziły, że kot był chory na wściekliznę - powiedziała dr Monika Michałowska z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie.

Wścieklizna – śmiertelna choroba

Wścieklizna to choroba nieuleczalna i śmiertelna. Do zakażenia człowieka dochodzi w przypadku pogryzienia, podrapania przez chore zwierzę i kontaktu śluzówek, uszkodzonej skóry człowieka ze śliną chorych zwierząt. W każdym przypadku pogryzienia przez nieznane lub nieszczepione zwierzę, należy się zgłaszać do lekarza. Głównym rezerwuarem wirusa są zwierzęta dzikie i domowe, tj. psy, wilki, lisy, kojoty, nietoperze, ale także wiewiórki, sarny, koty.

Okres inkubacji wirusa u człowieka może trwać 3-8 tygodni (lub dłużej), a po nim pojawiają się niespecyficzne objawy, tj. bóle głowy, gorączka, nudności, niepokój, obrzmienie skóry wokół miejsca ugryzienia. Następnie pojawiają się porażenia mięśni i śpiączka. Charakterystycznym objawem wścieklizny u ludzi jest wodowstręt i światłowstręt.

Ostatni przypadek stwierdzenia wścieklizny u człowieka w Polsce miał miejsce w 2002 roku.

Weterynarze apelują, aby szczepić zwierzęta przeciwko wściekliźnie. Szczepienia psów są obowiązkowe, ale lekarze zalecają szczepienie także kotów, zwłaszcza tych, które wychodzą z domów.

W woj. lubelskim to drugie ognisko wścieklizny w tym roku. Pierwsze zostało wyznaczone w powiecie hrubieszowskim po stwierdzeniu wścieklizny u lisa.

Quiz. Czy znasz te przysłowia związane ze zwierzętami?

Pytanie 1 z 9
„Pogoda pod psem” oznacza, że jest:

Zobacz także: „Heloł Lublin”. Burzowa atmosfera w Parku Rury. Zobacz ZDJĘCIA