Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Free-Photos / Pixabay.com Zdjęcie ilustracyjne

Lubelskie: Burze w regionie. Jak zachować się, gdy wokół grzmi? [AUDIO]

2020-05-29 14:00

Zaczyna się sezon burz – w naszym regionie, w ostatnich dniach zdarzały się już takie zjawiska. Było nawet groźnie – w okolicach Biłgoraja, piorun uderzył obok dwóch mężczyzn pracujących w polu. Trafili co prawda do szpitala, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Jak zachować się zatem w trakcie burzy?

Przy okazji niniejszego tematu postanowiliśmy sprawdzić wiedzę mieszkańców Lublina o tym, jak zachować się w trakcie burzy, gdy ta zastanie nas na zewnątrz.

– Proponuję wejść do jakiejś kawiarni, już są otwarte, więc można to wykorzystać – przyznaje pani Ania, przechadzająca się deptakiem na Krakowskim Przedmieściu. – Ale najlepiej oczywiście siedzieć w domu, nie wychodzić, gdy zaczyna grzmieć.

– Najlepiej przeczekać w domu – dodaje pan Piotr. – Ale jeśli burza zastanie nas na zewnątrz, to trzeba się nisko poruszać. I na pewno nie chować się pod drzewami, bo może w nie „walnąć” piorun.

– Ja to nawet lubię takie burze, ponieważ dobrze mi się śpi wtedy, więc wolę się wtulić w kołderkę i po prostu to przetrwać – przyznaje w rozmowie z nami Agnieszka. – A będąc na dworze? Trzeba skryć się w jakimś miejscu, dobrze chronionym, z piorunochronem. Słyszałam, że bezpiecznie jest też w samochodzie. Najgorzej jest schować się pod drzewami, bo one ściągają wyładowania.

Lublinianie o zachowaniu w trakcie burzy – posłuchaj:

O najważniejszych zasadach bezpieczeństwa w trakcie burzy przypomina straż pożarna. Jak się okazuje, większość naszych rozmówców ma rację.

– Jeżeli jesteśmy na bardzo otwartej przestrzeni to poszukajmy jakiegoś zagłębienia terenu – doradza kpt. Andrzej Szacoń, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. – Kucnijmy, połączmy nogi. Nie siadajmy, nie kładźmy się, tylko właśnie kucnijmy z połączonymi nogami. Taka pozycja jest dla nas najbezpieczniejsza. Jeżeli natomiast jesteśmy w grupie osób, rozproszmy się.

Chodzi o to, aby w razie uderzenia pioruna, ranna nie została cała grupa osób. Reszta będzie mogła wezwać pomoc. Bezpiecznie jest za to w samochodzie – opony działają jak izolacja. Należy jednak pamiętać, aby nie parkować pod liniami energetycznymi czy drzewami.

Tablice rejestracyjne w Polsce. Z jakiego województwa pochodzi auto oznaczone...

Pytanie 1 z 10
BWM:

Gdy burza zastanie nas na zewnątrz, nigdy nie szukajmy schronienia pod drzewami czy słupami elektrycznymi. Stanowią one spore zagrożenie, w związku z silnymi podmuchami wiatru, towarzyszącymi burzy. W takich miejscach jesteśmy też bardziej zagrożeni na wyładowania atmosferyczne.

Jak zachować się w trakcie burzy? Doradza kpt. Andrzej Szacoń, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie:
Tak gaśnie Kraków. Piękne ujęcia z drona