Prof. Janusz W. Sikora

i

Autor: Politechnika Lubelska

Lubelski wynalazca może zostać Złotym Inżynierem 2022. Ale potrzebne są głosy

2023-01-19 8:11

Prof. Janusz W. Sikora pracuje na Politechnice Lubelskiej od ponad 30 lat i zajmuje się skomplikowanie brzmiącymi zagadnieniami jak przetwórstwo i obróbka tworzyw polimerowych. Teraz został doceniony za swoje działania prestiżową nominacją w Plebiscycie "Złoty Inżynier 2022".

Prof. dr hab. inż. Janusz W. Sikora tytuł zawodowy otrzymał na Politechnice Lubelskiej w 1990 r. i od tamtej pory jest związany z uczelnią. Tam zdobywał kolejne szczebelki kariery naukowej od doktoratu (1995 r.) do profesora nauk technicznych (2009 r.). Poza lubelską szkołą techniczną wykłada też na Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie.

Jeśli chodzi o cyferki, prof. Sikora ma na koncie ponad 230 publikacji, w tym 56 z tzw. listy filadelfijskiej i 10 monografii oraz ponad 100 wynalazków krajowych i zagranicznych, za które zgarnął 8 złotych medali, 7 srebrnych i nagrody specjalne.

Z jego wiedzy inżynierskiej korzystają firmy z Lubelszczyzny (m.in. DD Pack, SP Farmochem, PPH Parys, ZO CELMAR) oraz z całej Polski (m.in. Stella Pack, Izoblok, Jedliński). Jak pisze Politechnika Lubelska, ukoronowaniem osiągnięć Sikory jest stworzenie od podstaw innowacyjnego na skalę światową prototypu wytłaczarki nowej generacji, mającej zmienne w czasie wytłaczania elementy konstrukcyjne i obrotowy cylinder, co przekłada się na wzrost jakości wytłoczyny i poprawę efektywności działania. Za osiągnięcia wynalazcze odznaczony honorową odznaką „Za Zasługi dla Wynalazczości” przyznawaną przez Premiera RP.

Laur Złotego Inżyniera 2022 przyznają natomiast internauci i internautki. 35 osób nominował natomiast po raz 29. Przegląd Techniczny. Głosowanie trwa do 20 stycznia, a poprzeć kandydaturę lubelskiego naukowca i wynalazcy można na tej stronie.