Lubelski szpital jest jednym z ośmiu referencyjnych ośrodków w Polsce - obok placówek w Krakowie, Warszawie czy Katowicach.
Róbmy wszystko krok po kroku. Jak na razie jest uruchomione osiem ośrodków. Zobaczymy jak będą pracowały, bo tu nie chodzi o ilość, żeby na przykład w każdym powiecie był ośrodek leczenia endometriozy. Nam chodzi o to, żeby pacjentki z endometriozą miały odpowiednie, na wysokim poziomie specjalistycznym leczenie i żeby ta kadra, która się nimi zajmuje, nie robiła tylko zabiegu i odsyłała do domu, tylko zajęła się właśnie także leczeniem pooperacyjnym i nadzorem nad dalszym życiem tych pacjentów - mówi wiceminister zdrowia Marek Kos.
Lubelska placówka została wybrana ze względu na doświadczony zespół, który zajmuje się leczeniem endometriozy już od kilku lat.
My to robiliśmy już od dawna, więc wymierne korzyści odniesie przede wszystkim szpital, chodzi tu o finansowanie. Dzięki temu koszty leczenia będą odpowiednio wycenione. Do tej pory tak nie było, a samo leczenie operacyjne endometriozy było ekstremalnie kosztowne. To również jedna z przyczyn, dla których ośrodków leczenia endometriozy było tak mało, wielu menedżerów odpowiedzialnych za finanse szpitala nie wyrażało na to zgody, ponieważ to się po prostu nie opłacało - mówi profesor Piotr Olcha, kierownik oddziału Ginekologii w 1 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Lublinie.
Od 2019 roku w lubelskim szpitalu operuje się około 200 pacjentek z endometriozą.
Zobacz także naszą galerię zdjęć: Festiwal Sztuki Iluzji na Farmie Iluzji, 26-27.07
