wojsko

Lubelscy terytorialsi wrócili do ćwiczeń. Ile zarobisz, jeśli założysz mundur?

2025-01-21 14:38

W miniony weekend ponad 800 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej stawiło się w swoich stałych rejonach odpowiedzialności na pierwszych w tym roku ćwiczeniach. Co istotne, nie brakuje chętnych by założyć polski mundur. Czy taka praca się opłaca?

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

Aktualnie 2LBOT liczy ponad trzy tysiące żołnierzy-ochotników. W sumie w WOT-ch służy już ponad 41 tys. żołnierzy.

- Służba w 2 Lubelskiej Brygadzie OT cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego regionu, zarówno osób młodych, głównie studentów i pełnoletnich uczniów, jak również osób nieco starszych. Ochotnicy doceniają m.in. możliwość służby blisko swego miejsca zamieszkania oraz weekendowy system szkoleń, który pozwala im łączyć służbę na rzecz Ojczyzny z nauką, pracą, czy innymi obowiązkami związanymi z życiem rodzinnym. Ponadto WOT oferuje możliwości rozwoju osobistego jak i zawodowego - atrakcyjne kursy oficerskie, podoficerskie, specjalistyczne oraz udział w ciekawych szkoleniach z użyciem nowoczesnego sprzętu – przyznaje portalowi Eska.pl kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy, 2 Lubelskiej Brygada Obrony Terytorialnej.

Jak zostać żołnierzem?

Kandydaci do Terytorialnej Służby Wojskowej muszą spełniać kilka wymogów. M.in. posiadanie polskiego obywatelstwa, pełnoletność, niekaralność, dobry stan psychofizyczny oraz niepełnienie innej formy służby wojskowej.

- Aby rozpocząć służbę w szeregach 2 LBOT należy złożyć wniosek o powołanie w jednym z Wojskowych Centrów Rekrutacji zgodnie ze swoim miejscem zamieszkania (w Lublinie, Puławach, Białej Podlaskiej i Zamościu) – precyzuje kpt. Gaborek.

Na jakie zarobki mogą liczyć żołnierze? Po ukończeniu szkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi żołnierze otrzymają uposażenie podstawowe i dodatkowo tzw. świadczenie początkowe, co razem stanowi kwotę ok. 6.700 złotych netto.

- Później, w trakcie służby Terytorialsi mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości minimum 938 zł miesięcznie netto (za gotowość bojową i obowiązkowe, comiesięczne, dwudniowe szkolenie rotacyjne) – wyjaśnia.

Jak dodaje, służba w 2LBOT cały czas cieszy się zainteresowaniem w naszym regionie. Dlaczego? - Ochotnicy doceniają m.in. możliwość służby blisko swego miejsca zamieszkania oraz weekendowy system szkoleń, który pozwala im łączyć służbę na rzecz Ojczyzny z nauką, pracą, czy innymi obowiązkami związanymi z życiem rodzinnym.

Ile aktualnie jest dostępnych miejsc w szeregach 2LBOT?

Jak się okazuje, nie ma limitu miejsc. Każdy zainteresowany, który chce spróbować swoich sił w wojsku może wstąpić do wojska.

- W tym roku 2 LBOT przeprowadzi 5 szkoleń podstawowych zakończonych przysięgami (dla osób, które nigdy nie były w wojsku) w termiach: 14.02-01.03, 9-24 05, 4-19.07, 5-20.09, 14-29.11. Dla rezerwistów, którzy zdecydują się na Terytorialną Służbę Wojskową będą 4 szkolenia wyrównawcze w terminach: 14-21.02, 9-16.05, 4-11.07, 5-12.09 – precyzuje kpt. Marta Gaborek.

short 2: GROZI NAM PRZEWRÓT WOJSKOWY?
W którym powiecie leży ta miejscowość? Geograficzny quiz o Lubelszczyźnie!
Pytanie 1 z 10
Milejów leży w powiecie: