- Susza okropna była dwa tygodnie temu! Na szczęście już zaczynają się pojawiać i lubelskie zaczyna bardzo darzyć grzybami. Teraz było trochę deszczu, wiec myślę że będzie po co jeździć. Prawdziwki zaczną się sypać! – mówi pani Katarzyna, na jednej z lubelskim fanpage poświęconych grzybom.
Gdzie najlepiej chodzić na grzyby w woj. lubelskim?
- Moje ulubione miejsce to lasy Janowskie i Krasnobród - zdradza pani Katarzyna.
Grzyby jadalne i trujące - jak je rozróżnić
W woj. lubelskim mieszkańcy uwielbiają chodzić do lasów! Lato i początek jesieni kojarzy się przede wszystkim ze zbieraniem. Z grzybów powstają zupy, sosy czy nawet pierogi.
Pamiętajcie, że zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz doświadczenia! Zbieraj tylko te okazy, do których masz absolutną pewność. Pamiętaj, że także możesz przynieść grzyby do najbliższej siedziby stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której dyżury pełnią grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów. Specjalista bezpłatnie oceni czy grzyby są jadalne, niejadalne czy też trujące.
Najdroższe grzyby świata. Można zbić na nich fortunę. Niektóre rosną w polskich lasach! [GALERIA]
Oprócz tego możesz korzystać także z:
- Atlasu grzybów – zawierający szczegółowe informacje o grzybach, miejscach ich występowania oraz zdjęcia przedstawiające poszczególne gatunki.
- Aplikacji mobilnych – ułatwiające identyfikację grzybów za pośrednictwem smartfonu, dostępne w postaci mobilnych atlasów grzybów lub identyfikujące grzyby na podstawie zrobionego zdjęcia.
Co zabrać na grzyby?
Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego należy mieć:
- odpowiednie ubranie: bluza lub kurtka, spodnie z długimi nogawkami, peleryna przeciwdeszczowa, kalosze lub buty z wyższą cholewką, czapka lub kapelusz – zabezpieczy nas przed wilgocią oraz ukąszeniem owadów i żmij;
- koszyk na grzyby najlepiej wiklinowy – w foliowej torebce grzyby zaczynają parować, co sprzyja ich psuciu;
- nożyk do oczyszczania grzybów – zbierając grzyby delikatnie je wykręcamy z podłoża a pozostałości ściółki czyścimy za pomocą noża;
- środek odstraszający owady – stanowi dodatkową ochronę przed komarami i kleszczami.