Inwestycje

List intencyjny podpisany! W centrum Lublina ma stanąć Eksploratorium Marii Curie

2024-10-23 12:27

Prezydent Lublina, marszałek województwa i rektor UMCS podpisali we wtorek list intencyjny dotyczący budowy Eksploratorium Marii Curie. Pomysłodawcy liczą, że regionalne centrum nauki, edukacji i nowych technologii powstanie do 2029 r., a inwestycja ma być warta nawet 300 mln złotych!

Nowa atrakcja w Lublinie - podpisano list intencyjny

Uroczystość odbyła się podczas kongresu „Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja”, zorganizowanego przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk powiedział, że planowane eksploratorium powinno mieć charakter symbolu tego, co się w Lublinie i regionie „stać powinno”, czyli „większej dominacji edukacji i nauki”.

Mówiąc o najbliższych planach, wskazał przygotowanie koncepcji przedsięwzięcia, w tym koncepcji architektoniczno-urbanistycznej oraz pozyskanie źródeł finansowania. Dodał, że istotną rolę merytoryczną w tym projekcie chciałby oddać uczelniom.

Marszałek Jarosław Stawiarski nie wykluczył, że inwestycja mogłaby zostać zrealizowana na należącym do województwa gruncie na lubelskim Podzamczu, gdzie mieści się dworzec PKS. Porównał eksploratorium do warszawskiego Centrum Nauki Kopernik i zadeklarował wsparcie dla inicjatywy.

Centrum Nauki Kopernik zamknięte. Turyści odbiją się od drzwi

Plany były już od 2007 roku

Zastępca dyrektora Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin Wiktoria Herun poinformowała, że pierwszy konkurs na projekt eksploratorium ogłoszono w 2007 r. Wówczas inwestycja była planowana w Parku Ludowym. Obecnie w inicjatywę zaangażowane są: Miasto Lublin, Województwo Lubelskie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Związek Uczelni Lubelskich. Pomysłodawcy planują realizację inwestycji do 2029 r., kiedy to miasto na rok zostanie Europejską Stolicą Kultury.

Inwestycja za 300 mln złotych w Lublinie

To już pewne! Na terenie lubelskiego Podzamcza ma powstać Eksploratorium Marii Curie, które ma być odpowiednikiem warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

- To ma być inwestycja za co najmniej 300 mln złotych – mówił nam prof. Jan Pomorski, przewodniczący Komitetu ds. Obchodów 80-lecia UMCS.

Jak zdradził nam kilka tygodni temu profesor Pomorski, bryła budynku ma być słynna na całym świecie. Wstępne plany są takie, aby skupić się na tematyce na sztucznej inteligencji. Co ciekawe, wśród pomysłów jest, aby to awatar Marii Curie Skłodowskiej pomagał zdobywać uczniom wiedzę.

- Chcemy, żeby to była międzynarodową atrakcją, która będzie ściągać do nas turystów z całego świata. To ma być wizytówka miasta! – mówi prof. Pomorski.

Zobacz także: Na lubelskim Podzamczu ma powstać centrum nauki? „To ma być wizytówka miasta!”