Lutowe seanse w Warsztatach Kultury w Lublinie koncentrować się będą na tańcu, muzyce, ruchu, choreografii i na legendarnych postaciach tancerzy. Poniżej znajdziecie harmonogram pokazów i opis poszczególnych produkcji.
Program na luty:
5 lutego 2020, godz. 19.00 – „La La Land”, reż. Damien Chazelle, czas 126’, 2016 r.
12 lutego 2020, godz. 19.00 – „Gorączka sobotniej nocy”, reż. John Badham, czas 118’, 1977 r.
19 lutego 2020, godz. 19.00 – „Cały ten zgiełk”, reż. Bob Fosse, czas 123’, 1979 r.
26 lutego 2020, godz. 19.00 – „The Company”, reż. Robert Altman, czas 112‘, 2003 r.
La La Land
Zdobywca sześciu Oscarów i jeden z najgłośniejszych filmów ostatnich lat. Reżyser Damien Chazelle próbuje przywołać na ekranie ducha klasycznych hollywoodzkich musicali, a jednocześnie szuka nowej formuły dla tego gatunku. Wypełniona przebojowymi piosenkami i tańcem opowieść o parze młodych, początkujących artystów, próbujących spełnić swoje marzenia o karierze w show biznesie. Sebastian (Ryan Gosling) jest uzdolnionym, zakochanym w jazzie pianistą. Na co dzień musi jednak zarabiać na życie grając w podrzędnych lokalach i na tandetnych przyjęciach dla bogaczy. Mia (Emma Stone) to z kolei śniąca o karierze aktorskiej kelnerka, wciąż czekająca na swój przełomowy moment. Jak to zwykle bywa w hollywoodzkich bajkach, życie tych dwojga odmieni się w chwili gdy ich ścieżki się przetną i połączy ich wielkie uczucie.
Gorączka sobotniej nocy
Kultowy klasyk kina lat siedemdziesiątych, z niezapomnianą ścieżką dźwiękową autorstwa grupy Bee Gees i rolą, która otworzyła przed Johnem Travoltą drzwi do wielkiej kariery. Grany przez niego Tony Manero to typowy chłopak, reprezentujący rodzącą się w tamtych latach subkulturę disco, czekający cały tydzień na tytułową sobotę i moment, w którym będzie mógł zabłysnąć na parkiecie, na tle rówieśników. Dyskoteka jest dla niego miejscem, gdzie może naprawdę być sobą, a jednocześnie uciec od problemów dnia codziennego. „Gorączka sobotniej nocy” okazała się wielkim hitem oraz filmem kluczowym dla całego pokolenia, zaś piosenki użyte w filmie, na czele ze „Stayin’ alive”, stanowią dziś kanon muzyki tanecznej z tamtego okresu.
Cały ten zgiełk
Bob Fosse to w dziejach gatunku, jakim jest musical, postać absolutnie fundamentalna. Ten wybitny reżyser i choreograf, nagrodzony Oscarem za pamiętny, wyświetlany również w naszym cyklu Miasto movie „Kabaret”, na stałe zapisał się w historii światowego kina. W filmie „Cały ten zgiełk” dokonuje czegoś na kształt przewrotnej autobiografii, tworząc swoje filmowe alter ego – Joe Gideona (znakomity w tej roli Roy Scheider). Gideon to gwiazdor, święcący triumfy reżyser i inscenizator. Kończy właśnie nowy film oraz sztukę na Broadwayu. W życiu zawodowym osiągnął szczyt, jednak odbyło się to kosztem życia prywatnego i artysta coraz częściej zaczyna być tego świadomy. Do fatalnych relacji rodzinnych dochodzą jeszcze uzależnienia od różnego rodzaju używek, stany depresyjne i postępujące choroby. W swym znakomitym obrazie Fosse stawia bolesne pytania o cenę sukcesu w show biznesie.
The Company
Robert Altman słynął z tego, iż potrafił w swoich dziełach doskonale oddać charakter relacji międzyludzkich i natury człowieka. Kręcił zwykle filmy kameralne, oparte na inteligentnych dialogach i pogłębionej psychologii postaci. Zmieniającym się elementem była oczywiście sceneria tych obrazów, dlatego w jego dorobku nie brakuje też dzieła o tematyce tanecznej, czyli filmu „The Company”. Jest to opowieść rozgrywająca się w świecie baletowym, a w centrum wydarzeń znajduje się młoda, ambitna tancerka Loretta (Neve Campbell). Całość utrzymana jest w niemal dokumentalnym stylu, stąd wrażenie obserwowania prawdziwej grupy baletowej podczas prób i występów. „The Company” to interesujące, autorskie spojrzenie na kino taneczne i jeden z ostatnich obrazów w filmografii Altmana.
(opis: Warsztaty Kultury w Lublinie)
Kiedy: zawsze w środę, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa, II piętro
Wstęp wolny!