Kwalifikacja wojskowa w woj. lubelskim. „Nie należy mylić z poborem do wojska ani ćwiczeniami rezerwy”
Ws. kwalifikacji wojskowej dla ww. roczników odbyło się spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.
- Kwalifikacji wojskowej nie należy mylić z poborem do wojska ani ćwiczeniami rezerwy. Kwalifikacja wojskowa ma na celu przede wszystkim zewidencjonowanie obywateli danego województwa i określenie ich zdolności psychicznej oraz fizycznej do służby wojskowej - podkreślał wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.
W tym czasie wszyscy wezwani będą mogli zapoznać się ze służbą wojskową Tzn.? Do wyboru jest zawodowa, dobrowolna lub terytorialna służba. Co istotne, stawiennictwo na takową jest obowiązkowe.
- Organ wzywający, wójt, burmistrz, prezydent, ma możliwość egzekwowania tego stawiennictwa – przyznaje ppłk. Wojciech Witek, szef wydziału rekrutacji i promocji WCR w Lublinie.
Kategorie zdolności do służby wojskowej są cztery:
- Kat. A – zdolni do służby wojskowej
- Kat. B – czasowo niezdolny do służby wojskowej (może trwać do 24 miesięcy)
- Kat. D – niezdolny do służby w czasie pokoju
- Kat. E – trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju
Jak przyznaje ppłk. Tomasz Kanaszewski, zastępca szefa ośrodka zamiejscowego w Lublinie CWCR, kwalifikacja zaczęła się 3 lutego i potrwa do 30 kwietnia 2025 roku.
- Na terenie województwa będą funkcjonowały 24 komisje lekarskie. Wszyscy, którzy dostali wezwanie muszą mieć ze sobą dokument tożsamości, dokumenty potwierdzające ich wykształcenia, leczenia, by na tej podstawie lekarze mogli określić ich kategorię zdolności do służby wojskowej – wyjaśnia.