Informacje dotyczące tegorocznej kwalifikacji wojskowej zostały przedstawione podczas konferencji prasowej, jaka 14 kwietnia odbyła się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. W spotkaniu z mediami wziął udział wojewoda lubelski Lech Sprawka oraz płk Jerzy Flis, szef Ośrodka Zamiejscowego w Lublinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Kwalifikacja wojskowa 2023 na Lubelszczyźnie. Kiedy i kogo obejmie?
Tegoroczna kwalifikacja wojskowa w woj. lubelskim będzie trwać od 17 kwietnia do 21 lipca. W naszym regionie powołano w tym celu 23 powiatowe oraz jedną wojewódzką komisję lekarską. Jej celem jest wprowadzenie osób do ewidencji wojskowej i określenie ich zdolności do pełnienia służby.
Wojewoda lubelski poinformował podczas konferencji, że kwalifikacją zostało objętych 10152 mężczyzn z rocznika 2004, a także 2843 mężczyzn ze starszych roczników. Na komisję wezwanych zostanie także 495 mieszkanek naszego regionu.
„W tym roku zasadniczej kwalifikacji podlega rocznik 2004, aczkolwiek jest również grupa, która będzie podlegać procesowi kwalifikacji z lat poprzednich w sytuacjach, kiedy osoby te były na przykład w danym momencie chore. Procesowi kwalifikacji również poddawana jest część kobiet, których wykształcenie odpowiada potrzebom wojska" – tłumaczył Lech Sprawka. Chodzi tu głównie o osoby posiadające wiedzę medyczną, weterynaryjną, morską, lotniczą oraz psychologowie, lekarze, pielęgniarki i tłumacze.
Co warte podkreślenia, otrzymanie wezwania do stawienia się przed komisją nie jest równoznaczne z powołaniem do wojska.
„Kwalifikacja prowadzona jest corocznie i nie jest niczym nowym” – podkreślił płk. Jerzy Flism szef Ośrodka Zamiejscowego w Lublinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Zobacz wideo: Konferencja prasowa w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim dot. kwalifikacji wojskowej 2023
Co nowego pojawi się w tegorocznej kwalifikacji wojskowej?
Podczas konferencji prasowej poinformowano także o nowości, jaka od bieżącego roku pojawi się w trakcie przeprowadzania kwalifikacji wojskowej. Podczas spotkania z mediami płk. Flis przekazał, że nowym aspektem będzie udział psychologów w komisjach lekarskich.
„To oznacza, że osoba, która stawiła się przed powiatową komisją lekarską jest orzekana zarówno pod względem lekarskim, jak i psychologicznym o zdolności do czynnej służby wojskowej” – wyjaśnił pułkownik.
Kwalifikacja wojskowa 2023. Jakie kategorie można otrzymać?
Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa. Osoby kwalifikowane mogą otrzymać jedną z czterech następujących kategorii:
- A – czyli zdolny do czynnej służby wojskowej,
- B – czyli czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,
- D – czyli niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,
- E – czyli trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Kwalifikacja wojskowa – jakie dokumenty trzeba zabrać ze sobą?
Osoby, które dostały wezwanie do stawienia się przed komisją lekarską, powinny mieć przy sobie następujące dokumenty: dowód tożsamości, dokumenty potwierdzające wykształcenie/kwalifikacje/uprawnienia oraz dokumentację medyczną.
Zobacz także: Z Lubelszczyzny widać światło z wieży na Świętym Krzyżu
Polecany artykuł: