Zmarli zarażają koronawirusem

i

Autor: zdj. pixabay.com

Koronawirusem możemy zarazić się od zmarłych? Nowe doniesienia i wytyczne [AUDIO]

2020-04-21 15:33

Źródłem zakażenia koronawirusem mogą być zmarli - twierdzą naukowcy. SARS-CoV-2 - podobnie jak i inne wirusy - może przetrwać w ich ciałach i w otoczeniu. Są też pierwsze potwierdzone doniesienia takich infekcji ze świata. Od zmarłego zaraził się lekarz medycyny sądowej pracujący w Bangkoku, w Tajlandii. W wyniku choroby lekarz zmarł. Zalecenia o specjalnych środkach ostrożności wydała Światowa Organizacja Zdrowia już na początku marca. Także polskie zakłady pogrzebowe otrzymały specjalne wytyczne.

Ciało ludzkie jest zakaźne, także i w przypadku COVID-19, w krótkim czasie po śmierci. - To kilka godzin bezpośrednio po śmierci, ponieważ wirus potrzebuje mieć żywą komórkę, żeby móc się namnażać. Po śmierci wszystkie komórki są nieżywe, zatem o namnażaniu się wirusa, czy jak to my mówimy, replikacji wirusa, nie ma mowy – wyjaśnia nam Małgorzata Polz-Dacewicz, prezeska Polskiego Towarzystwa Wirusologicznego i kierowniczka Zakłady Wirusologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Zakłady pogrzebowe z zaleceniami 

W związku z ryzykiem wystąpienia infekcji u osób zajmujących się ciałem podczas pochówku, a także u najbliższych, Ministerstwo Zdrowia zaleciło pewne ograniczenia podczas przygotowania ciała do pogrzebu. Główny Inspektorat Sanitarny nie zezwolił jednak zakładom pogrzebowym na ujawnianie szczegółowych procedur odnośnie do pochówku osób, które zmarły z powodu COVID-19. – Tak, takie procedury dostaliśmy. Potwierdzam. Ale nie możemy ich ujawniać. Jedyne, co możemy powiedzieć, to że zachowujemy wszelkie środki ostrożności - mówi nam Krzysztof Woźny, właściciel jednego z zakładów pogrzebowych w Lublinie.

Specjalne obostrzenia podczas pochówków w związku z epidemią. Posłuchaj:

- Używamy jednak masek z odpowiednimi filtrami na całą twarz. To mogę powiedzieć - dodał Woźny. Procedury nie są jednak nowe. Właściciele zakładów pogrzebowych dodają, że profesjonalne firmy wiedzą, jak postępować z ciałami zakaźnymi. Wśród zalecanych w takich przypadkach procedur, znajdują się m.in.: dezynfekcja ciała środkiem wirusobójczym, unikanie okazywania ciała i ubierania zmarłego do pochówku oraz umieszczenie ciała w worku ochronnym.

Najprawdopodobniej po upływie od 10 do 12 godzin po śmierci, ciało zmarłego nie jest już źródłem zakażenia. Nadzwyczajne środki ostrożności [prawdopodobnie jak w przypadku ciał zakaźnych] zachowywane są także w zakładach medycyny sądowej.